03/02/2024
Optimus Priamus 8 19 18 9 5 59 -
Circle BC 22 7 9 16 3 57 -

Νίκη ανόδου για τους Optimus Priamus!

Με όπλο τη νεανικότητα της και τον ενθουσιασμό της, η Circle ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο, αφού προηγήθηκε με 8-22 χάρη στα καλάθια των Μανσόλα, Μπακόπουλου και Νιάρου. Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και πήραν σκορ κυρίως από τον Χατούνογλου και Παπαδάκο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Optimus αξιοποίησαν την κυριαρχία του Μανιά στο ζωγραφιστό και την εκτελεστική δεινότητα του Παπαδάκου και ισορρόπησαν την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, πέταξαν στα σκουπίδια την προσπάθεια του πρώτου δεκαλέπτου και προηγήθηκαν στο φινάλε του ημιχρόνου με το ισχνό 27-29.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους ύστερα από την καλή εμφάνιση του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τους Μανιά, Παπαδάκο και Καλτσάκα και προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 45-38. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και να κάνουν πολλά λάθη. Το -7 έκανε το έργο τους ακόμη πιο δύσκολο.

Με αντεπίθεση διαρκείας και καλάθια των Καλούδη και Μανσόλα η Circle ισοφάρισε σε 47-47 και έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, σκόραραν με τους Λοΐζο και Χατούνογλου και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Ένα τρίποντο του Χαλάτση και δύο βολές του Νιάρου είχαν σαν αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 54-54, 20" πριν το τέλος. Το παιχνίδι εν τέλει οδηγήθηκε στην παράταση, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, έβαλαν μεγάλα σουτ με τον Παπαδάκο και τον Χατούνογλου, έβγαλαν την τελευταία άμυνα και πήραν μια σπουδαία νίκη με 59-57 και παγιώθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Circle δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έχασε σημαντικό έδαφος για την είσοδο στην τετράδα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανιάς με double double και 18 πόντους (8/13 δίποντα, 2/8 βολές, 19 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/48 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 8/25 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/42 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 2, Ηλιόπουλος 2, Καλτσάκας 7, Λοΐζος 5, Μανιάς 18, Ορφανουδάκης, Παπαδάκος 17 (1), Σκουτέρης, Φλώρος, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 8

Circle (Καρκαλέτσης): Γεωργίου 1, Ζαφειρόπουλος 2, Ζυγούρης 6, Καλούδης 6 (2), Μανσόλας 17, Ματσούκας, Μπακόπουλος 2, Νιάρος 14 (1), Χαλάτσης 5 (1), Χατζηγιαννίδης 4