19/01/2023
Alpinists BC 33 10 13 13 - 69 -
Nickan 4 12 18 20 - 54 -

Νίκη από τα αποδυτήρια για τους Alpinists!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Alpinists επικράτησαν εύκολα της Nickan στο Athens Sports Hall, έκαναν οχτώ τις νίκες τους στην Evolution και "σκαρφάλωσαν" στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Εκπληκτικό - τρομερός - εντυπωσιακό. Έτσι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε με τρεις λέξεις το πρώτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων. Με πίεση σε όλο το γήπεδο, συνεχόμενα τρίποντα και ωραίες συνεργασίες, οι Alpinists προηγήθηκαν στο 10' με 33-4 (!) και έβαλαν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Ο Μαγκανιάρης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του ζ ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Μουτεβελή και Ποντίκα. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να προσαρμοστούν και βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Όπως ήταν λογικό οι γηπεδούχοι "κατέβασαν" ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι "μαύροι" εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση αυτή με τους Τσίλη, Κωστόπουλο και Γκατζέλη, αλλά όχι στον μέγιστο βαθμό. Οι Alpinists στα τελευταία λεπτά με συνεχόμενα καλάθια του Μαγκανιάρη σημείωσαν 10 πόντους και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 43-16 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίχτες της Nickan στην επανάληψη ήταν πιο... δραστήριοι. Σημείωσαν 18 πόντους με τους Ξουράφη, Καραβάκη και Τσίλη, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο.. Οι Alpinists με πολυφωνία στην επίθεση και απίστευτη ενέργεια, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και έκαναν το σκορ 56-34 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη ζ έπαιξαν πιο ελεύθερα στο τέταρτο δεκάλεπτο, άνοιξαν το rotation και δοκίμασαν διάφορα σχήματα εν όψει συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει τα πατήματά τους και έκαναν ορθολογικές επιθέσεις, όμως το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που τους κόστισε. Το τελικό σκορ ήταν 69-54 με τους Alpinists να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 8-3 και τη Nickan να πηγαίνει στο 4-7.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαγκανιάρης με 28 πόντους (6/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/44 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/46 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Alpinists (Μαγκανιάρης): Κυριακίδης 3, Λιοφάγος 2, Λυμπερόπουλος 3, Μαγκανιάρης 28 (5), Μουτεβελής 18 (4), Παπαντωνίου 7, Ποντίκας, Συκάρης 8

Nickan (Ανδριόπουλος): Novara 2, Γκατζέλης 9, Καραβάκης 9, Κωστόπουλος 6 (2), Μαστορόπουλος, Μεϊδάνης 8, Τσίλης 14 (4)

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο των νικητών.