28/09/2019
The Jokers 16 9 20 19 - 64 -
Baca Juniors BC 2 4 16 16 - 38 -

Νίκη από τα… αποδυτήρια για τους Jokers!

Μπαίνοντας από την αρχή πολύ δυνατά, οι Jokers επικράτησαν εύκολα της Baca Juniors με 64-38 για την δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Cup.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι Jokers αφού με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Πανόπουλο, Κωστελέτο, Μαραγκουδάκη και Τζιτζογλάκη, προηγήθηκαν στο 10’ με 16-2. Η Baca που έψαχνε να βρει τα πατήματά της, πέτυχε μόλις ένα δίποντο με τον Σιαχάμη, όμως θα έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, με τον Μπάλο να έρχεται από τον πάγκο και να συνδέεται με το καλάθι. Έτσι λοιπόν, ο φωτεινός πίνακας στο τέλος του ημιχρόνου έγραφε 25-6. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι υπερβολικά άστοχοι, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη, με τον Διονύση να ξεχωρίζει με την απόδοσή του.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κασφίκη παρουσιάστηκε καλύτερη στην επίθεση, σημειώνοντας 16 πόντους με τους Αρβανίτη, Διονύση και Καρέτσο, ωστόσο το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι Jokers με πολυφωνία στην επίθεση σημείωσαν 20 πόντους και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 45-22 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Οι Jokers σκόραραν με τον Πανόπουλο και τον Μπάλο και η Baca με τους Χανδρινό, Κοττέα και Σιαχάμη. Το τελικό σκορ ήταν 64-38 με τους Jokers να «διπλασιάζουν» τις νίκες τους στο Basketaki Cup.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Πανόπουλος με double double και 21 πόντους (3/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καρέτσος με 6 πόντους (0/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 0/6 βολές) και 14 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 11/37 δίποντα (29,7%), 11/26 τρίποντα (42,3%) και 9/12 βολές (75%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/46 δίποντα (23,9%), 4/18 τρίποντα (22,2%) και 4/14 βολές (28,6%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Jokers (Τριανταφύλλης): Παπαδημητρίου 8 (2), Φιλιππάκος 3 (1), Πανόπουλος 21 (4), Μπάλος 9 (3), Μαραγκουδάκης 12, Τζιτζογλάκης 3 (1), Γουναρόπουλος 1, Κωστελέτος 7

Baca Juniors (Κασφίκης): Κασφίκης, Αρβανίτης 8, Κοττέας 2, Καρέτσος 6 (2), Νικολάκης 2, Σιαχάμης 7 (1), Χανδρινός 2, Μπαμπάκης 3 (1), Διονύσης 8

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι Jokers.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο πρώτο ημίχρονο της Baca.