Space Jam 10 5 5 6 - 26 -
Retro Pacers 20 25 24 18 - 87 -

Νίκη από τα.... αποδυτήρια για τους Retro Pacers!

Το νικηφόρο σερί τους στην Development League διεύρυναν οι Retro Pacers αφού επικράτησαν της Space Jam στο κλειστό του Αγίου Νικολάου.

Καλύτεροι ήταν οι "μαύροι" στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με καλάθια των Χριστοδούλου, Μπουρμπόν και Γεωργάρα "έχτισαν" διψήφια διαφορά (10-20). Οι Μαυροσκότης και Νίκου με τρίποντα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους από μεριάς Space Jam.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι. Με ολοκληρωτικό μπάσκετ και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Χατζημιχάλη, Μπουρμπόν και Καζαφέρη, οι Retro Pacers έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-25, εκτόξευσαν την διαφορά στο +30 (15-45) και "καθάρισαν" ουσιαστικά το ματς. Κάκιστοι ήταν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι οποίοι ήταν τελείως άστοχοι και δε μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Space Jam συνέχισε να σκοράρει με το... σταγονόμετρο, ενώ από την άλλη μεριά η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου με πολυφωνία στην επίθεση,δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και προηγήθηκε στο 30' με 20-69.

Ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες έπαιξαν οι δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς το +49 τους έδινε αυτή την πολυτέλεια. Οι φιλοξενούμενοι δοκίμασαν διάφορα συστήματα, έβγαλαν πολλά ελεύθερα σουτ και οι Ιωαννίδης, Καζαφέρης και Χριστοδούλου αξιοποίησαν τις πάσες που πήραν. Το τελικό σκορ ήταν 26-87 με τους Retro να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 12-0. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν ανταγωνιστικοί, γνώρισαν ακόμη μία ήττα και παρέμειναν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χατζημιχάλης με 26 πόντους (12/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές).

Οι γηπεδούχοι είχαν 7/38 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 29/48 δίποντα, 7/37 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 5, Μαυροσκότης 3 (1), Νίκου 6 (2), Πέτσας 10, Παπαχαρίσης 2

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Βασιλειάδης 3, Γεωργάρας 13, Ιωαννίδης 11 (1), Καζαφέρης 6 (1), Μπουρμπόν 12 (2), Χατζημιχάλης 26, Χριστοδούλου 16 (3)

Τι μας άρεσε: Το κυρίαρχο μπάσκετ των Retro και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί.