22/11/2023
Crushers 11 10 10 10 - 41 -
Red Goats - 5 5 11 - 21 -

Η πρώτη νίκη των Crushers είναι γεγονός!

Πέρασε αρκετός καιρός από τότε που τους πρωτογνωρίσαμε. Γνώρισαν πολλές ήττες, ακόμη και μεγάλες διαφορές, αλλά δεν τα έβαλαν κάτω ποτέ. Το βράδυ της Τετάρτης 22/11 ήταν η ώρα τους να χαμογελάσουν, ήταν η ώρα τους να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στα παρκέ της διοργάνωσης. Ο λόγος για τους Crushers των Καράμπελα και Αποστόλου που εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι στο ντέρμπι ουραγών απέναντι στους Red Goats και επικράτησαν με 41-21. Η ομάδα των Γιακουμή και Βρύση, από την άλλη, φαίνεται ότι θα περιμένει λίγο ακόμη για την δική της στιγμή, αφού η επιθετική δυστοκία δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει με αξιώσεις το πρώτο δικό της ροζ φύλλο.

Βγάζοντας ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων τους, οι Crushers έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την παρθενική τους νίκη με καλάθια των Αποστόλου (5π.), Ζουγανέλη (2π.), Καλογερογιάννη (2π.) και Καράμπελα (2π.). Χωρίς σκορ ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο οι Goats που βρέθηκαν από νωρίς σε δύσκολη θέση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-0.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Goats φάνηκε προσωρινά να βρίσκουν ρυθμό με καλάθια των Μπουλιαρίτη (3π.) και Πέτσα (2π.), όμως το νέο επιθετικό μπλακ άουτ τούς κράτησε μακριά από τους Crushers, οι οποίοι ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς, χάρη στους Καράμπελα (4π.), Ζουγανέλη (2π.), και Κώνστα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 21-5.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Με επιμέρους 10-5 υπέρ τους οι Crushers συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση, χωρίς να εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα με την απόδοσή τους. Ο Κώνστας (6π.) ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά από την πλευρά των μετέπειτα νικητών, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Τσιαντής (5π.) ήταν μόνος επιθετικά για τους Red Goats. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-10.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιακουμή (1π.) και Βρύση (4π.) έπαιξε πλέον χωρίς άγχος και, βρίσκοντας λύσεις και από τους Τσιαντή (4π.) κ' Πέτσα (2π.), βελτίωσαν σημαντικά την επιθετική τους εικόνα. Οι Crushers ηττήθηκαν στο επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου, όμως επικράτησαν άνετα με τους Ζαχαριά (4π.), Δούβρη (3π.) και Καράμπελα (2π.) να σκοράρουν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Crushers είχαν 13/41 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Red Goats είχαν 7/46 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Ζαχαριάς με 6 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιαντής με 9 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Crushers (Καράμπελας) : Αποστόλου 5 (1), Δούβρης 4 (1), Ζαχαριάς 6, Ζουγανέλης 6, Καλογερογιάννης 4, Καράμπελας 8, Κώνστας 8.

Red Goats (Γιακουμής) : Βρύσης 4, Γιακουμής 1, Γκολιανόπουλος, Ερρίπης Κ.Ι., Ερρίπης Α.Ι., Μπουλιαρίτης 3 (1), Νίκου, Πέτσας 4, Τράχειλος, Τσιαντής 9 (1).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.