24/09/2024
Yellow Submarine 17 15 18 14 - 64 -
Peteenagers BC 9 19 15 15 - 58 -

Νίκη διά πυρός και σιδήρου για το ''κίτρινο υποβρύχιο''

Η πρεμιέρα της Master League του Basketaki Patras περιλάμβανε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο κλειστό της ΕΑΠ, με τους πανίσχυρους Yellow Submarine να βρίσκουν σθεναρή αντίσταση από τους μαχητικούς Peteenagers και να επικρατούν με μπόλικο άγχος στο φινάλε (64-58),μπαίνοντας έτσι με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, στο οποίο μπαίνουν ως ένα από τα μεγάλα φαβορί, ακόμα και για την κατάκτησή του.

Το Α' ημίχρονο άνηκε πλήρως στους Submarine, οι οποίοι από το πρώτο λεπτό είχαν τον έλεγχο και με την τριπλέτα Μοσχοβάκη, Στεφανίδη και Κούγια να κάνει τη διαφορά, η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου έχτισε εξ αρχής διψήφιες διαφορές. Οι βάσεις μπήκαν στην Α' περίοδο, με τους Submarine να προηγούνται με 17-9, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-24, την ώρα που για τους ''πετεινούς'' ο Ασπρούλιας ήταν η πιο αξιόπιστη πηγή κινδύνου, δυσκολευόταν όμως να βρει συμπαραστάτες.

Στην επανάληψη, η διαφορά έφτασε μέχρι το +16 (50-34) για τους Yellow Submarine, όμως οι ''πετεινοί'' δεν τα παράτησαν και γύρισαν στη διεκδίκηση του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Κουλούρη, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ και πολλά μεγάλα τρίποντα και μείωσε τη διαφορά στους 3 (58-55, στο 39'), βάζοντας νέα δεδομένα στο ματς. Στο φινάλε όμως, η ψυχραιμία των Μοσχοβάκη και Μαρκόπουλου στις βολές έκανε τη διαφορά, για να έρθει το ροζ φύλλο για τους Submarine.