15/01/2023
Never Coupen 7 20 12 21 - 60 -
RBD Ball Boys 12 12 12 22 - 58 -

Νίκη δια χειρός Μακρίδη για τη Never Coupen!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία φάση, η Never Coupen ήταν εκείνη που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επικράτησε των Ball Boys με 60-58. Ο Μακρίδης με τρίποντο και φάουλ στην προτελευταία φάση του ματς ήταν εκείνος που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, μιας και ο Τσάγκας στη συνέχεια αστόχησε σε δικό του τρίποντο. Έτσι η Never Coupen άφησε πίσω της τις δύο προηγούμενες ήττες και πλέον μετράει 6 νίκες και 5 ήττες, ενώ οι Ball Boys παραμένουν στην «ουρά» της βαθμολογίας, χωρίς να έχουν γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης (0-11).

Στα του αγώνα, ο Τσάγκας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με δικά του συνεχόμενα καλάθια οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται 0-10. Ο Μακρίδης «έσπασε το ρόδι» για τη Never Coupe, η οποία χρειάστηκε να περάσουν 6 λεπτά για να βρει σκορ (3-10). Η συνέχεια στην πρώτη περίοδο αποτελούσε μία «μάχη» Μακρίδη και Τσάγκα, οι οποίοι πέτυχαν όλους τους υπόλοιπους πόντους των ομάδων τους, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 7-12.

Ο Μακρίδης βρήκε συμπαραστάτη τον Μουστάκα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι οι δυο τους έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους, κάνοντας το 18-14. Η διαφορά έφτασε και στο +9 (23-14), όμως ο Τσάγκας με δίποντο την έριξε και πάλι για το 23-16. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κάπως την απόδοσή τους, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, με τους Πέτρου, Βαζούρα και Τσιούνη να μειώνουν σε 27-24, που ήταν και το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Η Never Coupen «ένιωθε την ανάσα» των αντιπάλων, ωστόσο έβγαλε αντίδραση και με προσπάθειες του Αργύρη πήγε το σκορ στο 33-26. Ο Τσιούνης τότε βγήκε μπροστά για τους Ball Boys και με τη βοήθεια του Πέτρου, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, γράφοντας το 34-34. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν εκείνη που έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 39-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε αρκετά, οι δύο ομάδες δημιουργούσαν καλύτερες προϋποθέσεις για καλάθι, με αποτέλεσμα το ματς να μείνει ντέρμπι μέχρι το τέλος. Η Never Coupen κρατούσε σταθερά μία διαφορά 6 πόντων, μέχρι που οι Ball Boys έκαναν το ξέσπασμά τους και με τις εύστοχες προσπάθειες των Βαζούρα, Κουτσούκη και Πέτρου κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 55-56. Το παιχνίδι λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος βρισκόταν στο 56-58, έπειτα από το καλάθι του Τσιούνη και τότε ήταν που «μίλησε» ο Μακρίδης. Ο παίκτης της Never Coupen με τρίποντο και φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ευστόχησε και στην βολή για το 60-58. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή να πάρουν το ματς, ωστόσο ο Τσάγκας δεν ευστόχησε στην προσπάθειά του για τρεις και έτσι η Never Coupen πανηγύρισε στο τέλος.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Καρπουζλής, ο οποίος κατάφερε να πετύχει 6 πόντους στο παιχνίδι, να κάνει 1 κλέψιμο και να μαζέψει 10 ριμπάουντ.

Η Never Coupen είχε 16/33 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 7/16 βολές, μάζεψε 34 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 12 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Ball Boys ευστόχησαν σε 15/38 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 7/15 βολές και μάζεψαν 43 ριμπάουντ. Είχαν επίσης 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Never Coupen (Καρπουζλής): Αργύρης 10(9ρ.), Δαλέτζας 2(2ρ.), Καρπουζλής 6(10ρ.), Κωστόπουλος 5(1ρ.), Μακρίδης 23(1ρ.), Μουστάκας 5(5ρ.), Πετρόπουλος 7(6ρ.)

Ball Boys (Τσάγκας): Βαζούρας 10(5ρ.), Κουτσούκης 9(9ρ.), Πέτρου 9(2ρ.), Τσάγκας 20(21ρ.), Τσιούνης 10(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρίποντη εκτέλεση του Μακρίδη, ο οποίος κέρδισε και το φάουλ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.