28/09/2024
Phoenix BC 15 19 20 13 - 67 -
PharmaShooticals 10 8 7 25 - 50 -

Νίκη δήλωση για τους Phoenix BC

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμενες στο παρκε της Respect Arena δείχνοντας εμφανώς αγχωμενες από το πρέπει της πρεμιέρας. Το σκορ ήταν φτωχό τουλάχιστον για τα πρώτα 7 λεπτά αφού ο φωτεινός πίνακας έγραφε 9-9. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενοι την περιδο με +5(15-10) χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα στην λήξη της περιόδου.

Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε στο 14ο λεπτό με τους Phoenix να φτάνουν την διαφορά στους 11 πόντους (24-13). Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιοδου τους γηπεδουχους να δείχνουν τις άγριες προθεσεις τους στην άμυνα αφού δέχτηκαν μόνο 8 πόντους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +16(34-18

) Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε στους +20 (38-18). Οι φιλοξενουμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν παρόλα αυτά η εξαιρετική αμυντική λειτουργία καθώς και το πάθος των παικτών των Phoenix δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +29 (54-25)

Έχοντας το παιχνίδι στην ουσία κριθεί οι δύο ομάδες μοίρασαν τον χρόνο της συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και δοκίμασαν διαφορά σχήματα ενόψει της συνέχειας τους στο πρωτάθλημα. Το τελικό 67-50 ήταν απόρροια και της βελτιωμενης εικόνας των φιλοξενουμενων στην τελευταία περίοδο

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Πέτρος Τσαπαρας που σημείωσε double-double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μεστβιρισβιλι που είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ

Phoenix Bc: Ευαγγελινος 2,Κουλικας 13,Κουμιδης 4,Παπαβασιλειου 5,Παπαδόπουλος 14(4),Σκλεπος 4,Τσαπαρας 21(4),Φελουκιδης 4

PharmaShooticals: Κόκκινος 10(2),Κουσουτης, Μακρίδης 6, Μελιδης 2,Μεστβιρισβιλι 16(3),Τρυφεριδης 1,Τσιοτρας 8(2),Τσιργωτης, Φωτιάδης 2,Χότζα 5(1)