07/02/2023
Deportivo Faliro 15 19 18 19 - 71 -
New World Fix 22 12 17 16 - 67 -

Νίκη – δήλωση για την Deportivo Faliro Mera!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall η Deportivo Faliro Mera υποδέχθηκε τους New World Fix για την 17η στροφή της Elite League. Εν αντιθέσει με το ματς του πρώτου γύρου (43-85), η ομάδα του Γιάννη Μαρινάκη πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, ιδιαίτερα στο αμυντικό σκέλος, περιόρισε σημαντικά κάποια από τα βασικά ατού των Fix και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 71-67. Σε μεγάλη μέρα για τους «Ισπανούς» βρέθηκε ο Παύλος Γάτσιος (21π., 5/8 τρ.) που με 12 καθοριστικούς πόντους στην τελευταία περίοδο υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του.

Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Πατίστα Ευριπιώτη στον πάγκο της ομάδας του Αλέξανδρου Γαλανού. Οι Νεοκοσμίτες γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα για πρώτη φορά μετά τον Ιούνιο του 2022 και υποχώρησαν στο 14-4. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τη συνηθισμένη συνέπεια στο σκοράρισμα και το δίδυμο Αθηναίος (10π.) – Σιάποντης (7π.) να κάνει τη διαφορά, οι NWF προηγήθηκαν ακόμη και με +12 (5-17) στα πρώτα λεπτά. Η Deportivo, άργησε να βρει τα πατήματά της, όμως με πρωταγωνιστές τους Ναυπλιώτη (6π.) και Γαρμπή (5π.) απάντησε με δικό της σερί, κλείνοντας την περίοδο στο -7. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-22.

Το σερί αυτό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, αφού μια σειρά από καλές άμυνες ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ψυχολογία των γηπεδούχων. Γάτσιος (7π.), Τσάβαλος (4π.), Γαρμπής (3π.), Παύλου (3π.) και Μαρούσος (2π.) σκόραραν με συνέπεια και ισορρόπησαν απόλυτα την κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη, ο Ζωιτός μπήκε για τα καλά στην εξίσωση (10π.), όμως δεν είχε σταθερούς συμπαραστάτες στο επιθετικό σκέλος και, κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει Χ. Σκορ ημιχρόνου, 34-34.

Μετά την ανάπαυλα και καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περίοδου οι δύο ομάδες αντάλλασσαν το προβάδισμα συνεχώς. Το επιμέρους σκορ έγραψε 18-17, με τους Κομνηνό (8π.) και Τσολάκο (7π.) να ξεχωρίζουν για DFM και NWF αντίστοιχα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-51.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να καταθέτουν σώμα και ψυχή στο παρκέ για το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Η ομάδα του Μαρινάκη συνέχισε να αμύνεται υποδειγματικά και τα  κρίσιμα μακρινά σουτ του Γάτσιου (12π.) ήρθαν την πιο κατάλληλη στιγμή. Η Deportivo προηγήθηκε με διψήφιο προβάδισμα, οι Fix προσπάθησαν να επιστρέψουν, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει…

Μεγάλη νίκη λοιπόν για την Deportivo που σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα και επικεντρώνεται πλέον στο προσεχές knock out ματς κυπέλλου κόντρα στους ReTirees (9/2 ΓΣΠ) Οι Fix, από την άλλη, θα αντιμετωπίσουν κι εκείνοι την ομάδα του Νίκου Κουσούλη 4 μέρες αργότερα (13/2) για την 18η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας.

Στο τέλος του αγώνα, η Deportivo Faliro Mera είχε 15/41 δίποντα, 11/26 τρίποντα και 8/21 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι New World Fix είχαν 21/56 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 19/27 βολές. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Μαρούσος με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Αθηναίος με 22 πόντους και double-double, έχοντας 7/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 5/5 βολές. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης) : Γάτσιος 21 (5), Γαρμπής 12 (2), Δήμτσος 2, Κομνηνός 8, Μαρινάκης, Μαρούσος 8, Ναυπλιώτης 12 (1), Παύλου 3 (1), Τσάβαλος 5, Τόλιας.

New World Fix (Ευριπιώτης) : Diallo 3, Αθηναίος 22 (1), Γαλανός, Ζαμπέτης 3, Ζωιτός 15, Κιτσαντάς, Λογγίτσης 2, Παπαδόπουλος, Σιάποντης 15 (1), Τσεκουρλούκης, Τσολάκος 7.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα.