21/11/2022
Gangsters 19 11 21 16 - 67 -
Γκουρούδες 16 22 13 12 - 63 -

Νίκη - δήλωση για τους Gangsters!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena οι Gangsters υποδέχθηκαν τους Γκουρούδες για την 5η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League. Η ομάδα του coach Βρύλλη πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, δεδομένου και του αντιπάλου, πήρε σπουδαία νίκη με 67-63. Άμεση επιστροφή στις νίκες και ρεκόρ 4-1 για τους Gangsters, πρώτη ήττα εντός παρκέ για τους φετινούς Γκουρούδες που υποχώρησαν στο 3-2. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Gangsters ξεκίνησαν ιδανικό το ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 15-7 στα πρώτα λεπτά και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χατζηευστρατίου (6π.) και Β. Λάιο (4π.). Οι Γκουρούδες απάντησαν με δικό τους σερί, μειώνοντας στον πόντο και βασιζόμενοι κυρίως στους Π. Αχή (6π.) και Οικονόμου (5π.), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ποιότητα των Γκουρούδων έκανε την εμφάνισή της, καθώς με επιμέρους 11-22 ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Οι Κ. Αχής (9π.), Π. Αχής (6π.) και Μελάγιες (5π.) ξεχώρισαν επιθετικά για τους φιλοξενούμενους που διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Στην αντίπερα όχθη, οι Gangsters είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως ο σταθερός επιθετικά Χατζηευστρατίου τους κράτησε σε λογική απόσταση. Σκορ ημιχρόνου, 30-38.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του coach Βρύλλη παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και με ξεκάθαρη βελτίωση και στις δύο πλευρές του παρκέ ισορρόπησε το ματς. Λάιος (8π.), Μαρκόπουλος (7π.) και Τσατσάνης (4π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά, ενώ από πλευράς Γκουρούδων μονάχα ο Κ. Αχής (7π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μια φορές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-51.

Πραγματικό θρίλερ στην τελευταίο περίοδο. Οι Gangsters διατηρώντας υψηλή την ένταση στην άμυνά τους και έχοντας σημαντική πολυφωνία στην επίθεση έδειξαν ικανοί να απλοποιήσουν την υπόθεση νίκη πριν το τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, τρία απανωτά φθηνά λάθη και 5 διαδοχικοί πόντοι του Μελάγιες έβαλαν φωτιά στο ματς. Ο έμπειρος  παίκτης των Γκουρούδων, όμως,  αστόχησε δις στο κρίσιμο τελευταίο σουτ και οι Gangsters πανηγύρισαν τη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gangsters είχαν 26/51 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Γκουρούδες είχαν 13/35 δίποντα, 8/23 τρίποντα και 13/17 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Βασίλης Λάιος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους Γκουρούδες ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αχής με 23 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Gangsters (Βρύλλης) : Αλεξανδρής, Αφουξενίδης 4, Βασιλείου 3 (1), Καραμποϊκης 2, Λάιος 17 (1), Μακρόπουλος 12 (1), Ντάτσης 2, Σαΐτης 2, Τσατσάκος 4, Χατζηευστρατίου 21 (1).

Γκουρούδες (Μελάγιες) :   Αργυράκης, Αχής Π. 15 (2), Αχής Κ. 23 (2), Βασιλάκης 4, Μελάγιες 13 (2), Μπαλαούρας 3 (1), Οικονόμου 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.