03/01/2023
Γκουρούδες 15 17 14 17 - 63 -
Aguanile 13 20 20 14 - 67 -

Νίκη - δήλωση η "Agua"!

Σε ένα υπέροχο παιχνίδι με πολλές όμορφες φάσεις και γρήγορο ρυθμό, η Aguanile επικράτησε των Γκουρούδων με 63-67, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο ΓΣΠ το βράδυ της Τρίτης!

Οι απουσίες Συκαρά και Τζιγκουνάκη ήταν σίγουρο πως θα επιρρεάσουν την επιθετική λειτουργία της Agua, με την οργάνωση των φιλοξενουμενων να αναλαμβάνει πότε ο Σιαμπλής και πότε ο Ρουκουνάκης από το ποστ. Ντίνος Αχής και Μελάγιες έβαλαν δύο τρίποντα από τις 45 μοίρες και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-13 για Γκουρούδες.

Η επιβλητική παρουσία του Ρουκουνάκη κρατούσε την Aguanile μπροστά στο σκορ, με τους Γκουρούδες να προσπαθούν με σουτ από την περιφέρεια να... αγγίξουν τους φιλοξενούμενους, με τον Οικονόμου να δίνει πνοή επιθετικά, αλλά την ομάδα του να μένει πίσω με 32-33.

Όσο το...αντίδοτο στην αντιμετώπιση του Ρουκουνάκη δε βρισκόταν, η "Agua" έβρισκε λύσεις και ψυχολογία και κρατούσε τη διαφορά, με τον Αξαμπανόπουλο άξιο... βοηθό! Κάποια σουτ σε πρώτο χρόνο από Αχή και Μπαλαούρα έδωσαν "ζωή" στους γηπεδούχους, με το σκορ να κλείνει στο 46-53 για τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Αχής προσπάθησε με τρίποντα να επαναφέρει τους Γκουρούδες σε θέση διεκδίκησης της νίκης αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η Aguanile με συλλογική προσπάθεια έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 63-67!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Ρουκουνάκης με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Γκουρούδες ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αχής με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 9/26 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 12/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/55 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 13/20 βολές, 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα ακριβώς 15 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Αχής 23, Βασιλάκης, Γκίκας 6, Λημνιάτης 5, Μελάγιες 13, Μπαλαούρας 11, Οικονόμου 5.

Aguanile (Σιαμπλής): Αξαμπανόπουλος 16 (15 ριμπ.), Γκέγκιος 4, Ρουκουνάκης 21, Σιαμπλής 11 (10 ριμπ.), Σιμιτσόπουλος 10, Παπαρούλιας 5.

Τί μας άρεσε: Ένας δυνατός αγώνας, με όμορφες φάσεις από τις δύο παρέες!