09/12/2023
Puronto Raptors 12 7 10 13 - 42 -
Τεμπελχανάδες 17 15 10 14 - 56 -

Νίκη-έκπληξη για τους Τεμπελχανάδες

Οι Τεμπελχανάδες, με πολύ καλή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα, έκαναν την έκπληξη και επικράτησαν των Puronto Raptors 42-56.

Αν και πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Puronto Raptors ήταν ξεκάθαρο φαβορί λόγω της διαφοράς στη βαθμολογία των δύο ομάδων, αυτό δε φάνηκε στο γήπεδο. Οι Τεμπελχανάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 12-17.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Σαμωνά, πήραν διψήφια διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +13 (19-32).

Οι Puronto Raptors, οι οποίοι κατέβηκαν με πολλές ελλείψεις, δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-42.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο. Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Κουλούρη μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους 40-45. Όμως η αποβολή του Κατή των Puronto Raptors ήταν καθοριστική για την ομάδα του, με τους Τεμπελχανάδες να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 42-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Σαμωνάς με 24 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σίμος Κουλούρης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/48 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10/14 βολές, 43 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/34 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 4/9 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 7 λάθη.

Puronto Raptors (Μπελάλης): Βούτσινος,  Κουλούρης 19, Μπελάλης 8, Λεμπιδάκης 2, Σιαπκάς 9, Μένεγος, Καλαμπαλίκης, Κατής 4.

Τεμπελχανάδες (Σαμωνάς): Δημαράς 9, Καρακεσίσογλου 6, Καραγεώργος 7, Γκούμας 2, Σαμωνάς 24, Ανδρικόπουλος 8, Κολιούσης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη των φιλοξενούμενων.