26/01/2024
Λύκοι 15 20 12 14 - 61 -
Lobsters BC 19 8 15 16 - 58 -

Νίκη ελπίδας για τους Λύκους!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που τα είχε όλα οι Λύκοι επικράτησαν με 61-58 τους Lobsters και πήραν βαθμολογική ανάσα, με τους φιλοξενούμενους πλέον να βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση για το κυνήγι της σωτηρίας.

Οι Lobsters ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, με τον Δόλια να δείχνει ότι βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα σημειώνοντας 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους 6 πόντους είχε ο Ιατρού με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 15-19.

Εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο για τους Λύκους που ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν εύκολα καλάθια με Κουρούβανη (13π) και Ιατρού (11π) με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 35-27.

Στην επανάληψη οι Lobsters μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον εξαιρετικό Δόλια να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και να μειώνει στους 5 για την ομάδα του.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού Τρέντσιος και Τρικαλιώτης ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τους φιλοξενούμενους να παίρνανε μπροστά με 3 πόντους δύο λεπτά πριν τη λήξη. Οι Λύκοι όμως ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και με τους Κουρούβανη και Σάββα να βγαίνουν μπροστά την κρίσιμη ώρα, κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 61-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουρούβανης με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δόλιας με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 11/23 βολές, 16/52 δίποντα και 6/18 τρίποντα, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 12/32 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 9 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Δρόσος 4, Ιατρού 15, Καχριμάνης 4, Κουρούβανης 25, Κούβελας 2, Νίτσικας 2, Σάββας 9

Lobsters BC (Γεωργίου); Γεωργίου 3, Δελαλής 5, Δόλιας 21, Ντούντος 1, Ραχμάν 2, Τρέντσιος 11, Τρικαλιώτης 15

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!