12/03/2022
Gran Camaria 10 11 9 14 - 44 -
Kinglooney Tunes 14 14 15 7 - 50 -

Νίκη ελπίδας οι Kinglooney Tunes!

Την όγδοη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Kinglooney Tunes που επικράτησαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 50-44 των Gran Camaria και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για είσοδο στα playoffs.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Οι Kinglooney Tunes, ήταν στα… σημεία καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-10 με το τέλος της περιόδου με τους Μάγκο και Πουλοκέφαλο να βάζουν από 5 πόντους. Για τα Camaria, 8 πόντους έβαλε ο Χρυσίνας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν με μεγάλη άνεση το προβάδισμα που είχαν και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 28-21 κάνοντας σπουδαίο βήμα για την νίκη. Για τους Kinglooney Tunes, στην επίθεση πάλευε ο Παπαθανάσης με 7 πόντους, ενώ για τα Camaria ξεχώριζε ο Χρυσίνας που είχε φτάσει στους 14 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Kinglooney Tunes, συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς. Με τον Τάσο Πουλοκέφαλο να δείχνει το πόσο σπουδαίος ηγέτης είναι με 8 πόντους (σ.σ είχε 15 σε αυτό το σημείο) οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 13, 43-30 στο 30′. Για τους «Ισπανούς» 4 πόντους έβαλε ο Γιώργος Τσακανίκας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Gran Camaria προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους. Τρέχοντας ένα επιμέρους 14-7 μείωσαν στο σκορ, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, αφού έμειναν από δυνάμεις. Το τελικό 50-44 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι Kinglooney ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τάσος Πουλοκέφαλος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χρυσίνας με 22 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά τα Gran Camaria είχαν 20/67 εντός πεδιάς, 2/9 τρίποντα και 2/5 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 19/66 εντός πεδιάς, 5/26 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 1 τάπα.

Gran Camaria (Βακαλόπουλος): Χρυσίνας 22, Παπάζογλου, Σακελλαρίου 5, Βακαλόπουλος 5, Τσακανίκας 12.

Kinglooney Tunes (Μάγκος): Παυλής 8, Παπαθανάσης 9, Αλεξόπουλος 4, Μάγκος 12, Πουλοκέφαλος 15, Τζαβιδόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!