21/05/2024
Sicarios BC 22 13 16 30 2 83 -
The Boys 17 21 19 24 13 94 -

Νίκη έπειτα από παράταση για τους The Boys!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Sicarios και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από νωρίς με τις όμορφες συνεργασίες του Γκιφόπουλου-Μούμογλου και τα μεγάλα τρίποντα του Σαμαρά να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι The Boys βρήκαν ελάχιστες λύσεις στην επίθεση και ταυτόχρονα πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-17.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι The Boys επιδεικνύουν εξαιρετική απόδοση και αυξάνουν το ρυθμό τους. Με τη συνεχή συμμετοχή των Παπαγεωργίου, Θάνο και Οικονόμου, η ομάδα τους καταφέρνει να κάνει την ανατροπή στο σκορ, αποδεικνύοντας την τεχνική τους κατάρτιση και την ομαδική συνεργασία διαμορφώνοντας κατ΄ αυτό τον τρόπο το σκορ ημιχρόνου σε 35-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι The Boys συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Παπαγεωργίου συνέχισε να είναι καθοριστικός, σημειώνοντας σημαντικούς πόντους και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της αντίπαλης άμυνας. Ο Θάνο συνέχισε να οργανώνει εξαιρετικά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι The Boys να αυξήσουν πάλι τη διαφορά. Παρά τις προσπάθειες των Γκιφόπουλου και Μούμογλου, οι Sicarios δεν μπόρεσαν να μειώσουν το σκορ σημαντικά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 51-57, φέρνοντας τους The Boys σε μια πιο ασφαλή θέση.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Sicarios οι οποίοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έχοντας ως πυλώνες τους Γκιφόπουλο, Μούμογλου και Μητσάκη κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και εν τέλει να το στείλουν και στην παράταση με ένα σπουδαίο Mid Range σουτ του Γκιφόπουλου.

Στην παράταση οι The Boys πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή και κυριάρχησαν μέχρι τέλους. Οι Sicarios φάνηκε να μένουν από ενέργεια και επιθετικές λύσεις, σκοράροντας μόνο 2 πόντους σε όλη την παράταση, και οι The Boys κατάφεραν να κερδίσουν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 83-94.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτριος Παπαγεωργίου ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 22 πόντους και μοιράζοντας 8 ασίστ.

Για τους Sicarios ξεχώρισε ο Ιωάννης Γκιφόπουλος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 28 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Βρεττάς 17(1), Γκιφόπουλος 28, Μαυρίδης 10, Μητσάκης 9(2), Μούμογλου 9(1), Παπαθανασίου, Σαμαράς 10(2)

The Boys: Δεμίρογλου 9(2), Θάνο 15, Μπουσνάκης 5(1), Οικονόμου 20, Παπαγεωργίου 22(2), Πατίκας 9(3), Σπανός 4, Σύρος 3(1), Τσιάμης 7