12/01/2024
Draft Fathers 15 8 17 17 - 57 -
L' Ovelha Negra 12 17 15 10 - 54 -

Νίκη αφιερωμένη στα δέκα χρόνια γάμου!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Draft Fathers μετά από ένα συγκλονιστικό και άκρως χορταστικό παιχνίδι, πήραν μια σπουδαία νίκη με τρίποντο μαχαίρια του Γιώργου Σωτηροπούλου στην εκπνοή του αγώνα, αφήνοντας στα κρύα του λουτρού για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι τη L’Ovelha Negra με σκορ 57-54!

Το ξεκίνημα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς εμφανίστηκαν ελαφρώς καλύτεροι και έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 15–12. Ο Λαρεντζάκης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σωτηρόπουλος με 4. Στην αντίπερα όχθη, οι Καραγιαννάκης και Κοκκινέλης αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ με 4 πόντους έκαστος!

Στη συνέχεια τα πράγματα στο παρκέ της Basketaki Arena άλλαξαν άρδην. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους 10 πόντους και με τους Καραγιαννάκη, Κοκκινέλη και Σηφακάκη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας έξι πόντους διαφορά με σκορ 23–29

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι καθώς τελείωσε με το επιμέρους 17–15. Τα «τοτέμ» των Draft Fathers, Βλαχοθανάσης και Σκληράκης, πρόσθεσαν 5 πόντους στο ενεργητικό τους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο «μπόμπερ»Λαρεντζάκης. Στην αντίπερα όχθη οι Καραγιαννάκης και Κοκκινέλης είχαν από 4. Η περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 40–44.

Στην τέταρτη περίοδο πραγματοποιήθηκε μία σπουδαία μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δυο ομάδες, με το σκορ 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και με τη κατοχή στα χέρια των γηπεδούχων να είναι στο 54-54! Εκεί, ο Γιώργος Σωτηρόπουλος πήρε τη κατάσταση στα χέρια του, καθώς με τρίποντο στην εκπνοή έδωσε μια τεράστιας σημασίας νίκη στην ομάδα του με σκορ 57-54!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Γρηγορόπουλος είχε 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 15/33 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 6/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/51 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 3/6 βολές, 43 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη.

Draft Fathers: Prenga, Βλαχοθανάσης 19, Γιαννακός 2, Λαρεντζάκης 18, Σκληράκης 7, Σωτηρόπουλος 11.

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Βλάχος 8, Γρηγορόπουλος 6, Καραγιαννάκης 12, Κλεφτογιάννης 7, Κοκκινέλης 14, Σηφακάκης 7.

Τι μας άρεσε : Η επέτειος γάμου του Μάνου Σκληράκη και της γυναίκας του Έλενας, με την οποία έκλεισαν δέκα χρόνια γάμου!