30/03/2023
Kourkoutes BC 16 22 10 26 - 74 -
Titans 14 11 11 17 - 53 -

Νίκη για Κουρκούτες και ήρθε η ώρα!

Με το κυριακάτικο συναπάντημα με τη Flood να τους περιμένει, οι Κουρκούτες έκαναν τα απαραίτητα για να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Titans με σκορ 74-53, με τα playoff ανόδου πλέον να τραβάνε την προσοχή τους!

Κώστας σε Κώστα...Αθανασίου και Δαβιλάς σε καταπληκτική κατάσταση και οι Κουρκούτες προηγήθηκαν με 16-14 στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, όπου οι Titans ακολουθούσαν κατά... πόδας και με Μούρτο και Γιάννη Ηλιαδάκη εξαιρετικούς, προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης.

Η πίεση στη μπάλα του Νακόπουλου και τα πολλά deflections των γηπεδούχων ήταν αυτά που έφεραν για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα στους γηπεδούχους, αν και η διαφορά παρέμενε σε μικρά επίπεδα (27-21). Ένα καταπληκτικό δίλεπτο του Τεστέμπαση, του Δαβιλά και του Μανιουδάκη όμως άλλαξε τα πράγματα, με τις προσπάθειες του Κατσίφη να μεμονωμένα είναι αρκετές για να αποτρέψουν το 38-25 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Ο Γιώργος ο Τσάκωνας βγήκε μπροστά και με προσωπικές ενέργειες, τρεξίματα και καλά τελειώματα κράτησε το 43-33, με τον Καρατσόλη από την αντίθετη πλευρά να ανεβαίνει και αυτός, προσπαθώντας να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του, ώστε οι Titans να μείνουν κοντά στο σκορ και να διεκδικήσουν τη νίκη στην τελευταία περίοδο, με την τρίτη να κλείνει στο 48-36.

Ο Νακόπουλος και η ενέργεια που κατέθεσε σε ακόμα ένα παιχνίδι δεν άφησαν περιθώρια ανατροπής σκηνικού στους Titans, με την αναμέτρηση να κλείνει στο 74-53 και τους Κουρκούτες να ετοιμάζονται για τα... σπουδαία την Κυριακή στο συναπάντημα με τη Flood για τα playoff!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Δαβιλάς με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Titans ξεχώρισε ο Πέτρος Καρατσόλης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 25/50 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 12/19 βολές, 47 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 16 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/48 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 12/25 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 21 λάθη.

Κουρκούτες (Αθανασίου): Λαδιάς 1, Σταθάτος 2, Τεστέμπασης 7, Τσάκωνας 10, Νακόπουλος 7, Αθανασίου 5, Μανιουδάκης 10, Βεϊσάκης 15, Δαβιλάς 15, Τρωιάνος 2.

Titans (Ηλιαδάκης): Ηλιαδάκης Γ. 14, Μούρτος 10, Καρατσόλης 12, Πόγκας 9, Τριανταφύλλου 1, Μπαμπάτσικος, Κατσιφής 5, Ηλιαδάκης Β, Αντωνουσάκης 2.

Τί μας άρεσε : Η ενέργεια των γηπεδούχων!