15/02/2024
Bar Χελώνα 14 16 14 22 - 66 -
Μινάρ Ηστ 13 20 19 19 - 71 -

Νίκη για Μίναρ Ηστ στη ματσάρα κόντρα στη BarΧελώνα

BarΧελώνα και Μίναρ Ηστ αναμετρήθηκαν στο Πάρκο σε ένα αρκετά σημαντικό παιχνίδι στη μάχη των Playoff της Development League. Μετά από ένα εκπληκτικό ματς, γεμάτο συγκινήσεις, οι Μίναρ Ηστ κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο και να φτάσουν τις 5 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φαινόταν πως θα δούμε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ μεταξύ τους, χωρίς να ξεφεύγει κάποια στο προβάδισμα. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 14-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η BarΧελώνα κάνοντας ένα ξέσπασμα θα πήγαινε τη διαφορά στο +9 (28-19), παίζοντας όμορφο μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Παρ'όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι θα έκλειναν το ημίχρονο με ονειρικό τρόπο και πιο συγκεκριμένα ένα σερί 13-0 για το 28-32.

Στο β' μέρος, οι Μιναρ Ηστ ήταν αυτοί που θα έμπαιναν καλύτερα και σιγά ανέβαζαν τη διαφορά. Οι γήπεδο όμως κατάφερναν να είναι πάντα κοντά. Έχοντας και πάλι εξαιρετική λειτουργία στην επίθεση, η ομάδα του Αντώνη Παναγοπούλου έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +8 (44-52). Πλέον είχε φτάσει η ώρα της τέταρτης περιόδου, εκεί που θα κρίνονταν όλα. Οι Μιναρ Ηστ ήταν συνεχώς μπροστά, όμως η BarΧελώνα είχε μπε για τα καλά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Με τον Μπουμπούλη να είναι σε τεράστιο βράδυ, ευστοχώντας σε 6 από τα 10 τρίποντα που επιχείρησε, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (66-67). Στο τέλος όμως, οι Μιναρ Ηστ φάνηκαν πως έχουν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις, φτάνοντας στην νίκη με 66-71.