14/10/2022
Ιπ-πότες 18 15 15 10 - 58 -
Ερυθρός Σταυρός 15 12 13 20 - 60 -

Νίκη για τον Ερυθρό Σταυρό, πρόκριση για τους Ιππότες!

Βράδυ Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Ιπ-πότες υποδέχθηκαν τον Ερυθρό Σταυρό για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Η ομάδα των αδερφών Κουτουζή κατάφερε να επιστρέψει από το -14 στην τελευταία περίοδο και να επικρατήσει με 58-60. Γλυκιά ήττα για τους Ιπ-πότες, αφού η ομάδα του Σπύρου Νταλαμπίρα τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου και προκρίθηκε στην φάση των 64 του κυπέλλου. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα επιθετικά για τις δύο ομάδες που βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί οι γηπεδούχοι που βασίστηκαν κυρίως στο δίδυμο Σιαπάνης (7π.) – Πεπόνης (5π.). Στην άλλη πλευρά, ο Παύλος Κουτουζής είχε αρχίσει από νωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, μετρώντας 9 πόντους με 3 τρίποντα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-15.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τους Ιπ-πότες να ελέγχουν την κατάσταση και να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Παπαδόπουλος (6π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό διάστημα, με τους Μπαρδούση (3π.), Ντούκα (2π.), Νταλαμπίρα (2π.) και Κεκεμπάνο (2π.) να τον ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, ο Παύλος Κουτουζής προσέθετε ακόμη 10 πόντους στη συλλογή του, ενώ και ο Μιχάλακας (2π.) μπήκε στην εξίσωση των σκόρερ για τον Ερυθρό Σταυρό. Σκορ ημιχρόνου, 33-27.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Με τους Κεκεμπάνο (5π.) και Μούρτζο (4π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά για τους Ιπ-πότες, η ομάδα του Νταλαμπίρα παρέμεινε μπροστά στο σκορ διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά. Τα αδέρφια Κουτούζή τράβηξαν κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, με τους Παύλο και Τάσο να έχουν από 7 και 6 πόντους αντίστοιχα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-40.

Τρομερή ανατροπή του Ερυθρού Σταυρού στο φινάλε. Η ομάδα του coach Δασκάλου, παρότι βρέθηκε πίσω με 54-40 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, έβγαλε ψυχή και με τρομερό επιθετικό κρεσέντο του Παύλου Κουτούζη (13π. με 4 τρ.) έφερε τούμπα το ματς. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου οι Ιπ-πότες δεν κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμοι. Με ακατανόητο φάουλ σχεδόν σε νεκρό χρόνο οι γηπεδούχοι έδωσαν την ευκαιρία στον Τάσο Κουτουζή (2π.) να δώσει τη νίκη στην ομάδα του από την γραμμή των ελευθέρων βολών. Έτσι κι έγινε. Ο Τάσος Κουτουζής ευστόχησε και τις 2 βολές, ο Ερυθρός πήρε τη νίκη, αλλά όχι και την πρόκριση, αφού δεν κατάφερε να επικρατήσει με διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων. Πρόκριση, λοιπόν, για τους Ιπ-πότες στην επόμενη φάση του Basketaki Cup.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ιπ-πότες είχαν 23/63 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Ερυθρός Σταυρός είχε 12/32 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Παύλος Κουτουζής με 44 πόντους, έχοντας 7/15 δίποντα, 7/16 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Ιππότες (Κεκεμπάνος) : Κεκεμπάνος 9 (1), Μούρτζος 6 (9ρ.), Μπαρδούσης 7 (1), Νταλαμπίρας 2, Ντούκα 6, Παπαδόπουλος 6, Πεπόνης 7 (1), Σιαπάνης 11 (11ρ.), Τσιούφης 4 (8ρ.).

Ερυθρός Σταυρός (Δασκάλου) : Ασημομύτης, Κεραμίδας Γ., Κεραμίδης Ι., Κολοβός 2, Κουτουζης Α. 8 (16ρ.), Κουτουζής Π. 44 (7), Μιχάλακας 4 (5ρ.), Παπαδόπουλος 2 (11ρ.).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή ανατροπή του Ερυθρού στο φινάλε.