17/09/2024
Never Again 11 12 18 21 - 62 -
Puebla BC 13 17 21 16 - 67 -

Νίκη για τους "πολίτες"

Οι Puebla BC πήραν την νίκη στον πρώτο αγώνα τους στο κύπελλο με σκορ 62-67 επί των Never Again. Οι δύο ομάδες από την αρχή της 1ης περιόδου δεν ξεχώρισαν κάτι μεταξύ τους καθώς η διαφορά δεν μπόρεσε να ανοιχτεί προς κάποια πλευρά. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο υπόλοιπο της περιόδου και στο τέλος της οι Puebla BC ήταν μπροστά με 11-13.

Ακόμα και η 2η περίοδος δεν διαφοροποιήθηκε. Κοντινές αποστάσεις στο σκορ, καλές άμυνες και μία σχετική ισορροπία στο σύνολο. Στο τελευταίο λεπτό όμως οι Puebla BC πήραν μία μικρή διαφορά 7 πόντων με το σκορ να είναι 23-30. Η διαφορά αυτή τους έδωσε το πάνω χέρι στη λήξη του ημιχρόνου με το ίδιο σκορ.

Στην 3η περίοδο οι Never Again προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά αλλά οι "πολίτες" πάτησαν γκάζι στα μέσα της περιόδου και άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11, 29-40). Μέχρι το τέλος της περιόδου η διαφορά κυμάνθηκε σε παρόμοια επίπεδα και στο τέλος οι Puebla BC ήταν μπροστά με +10 στο 41-51.

Η 4η και τελευταία περίοδος μπορεί να άνηκε στους Never Again και να έκοψαν τη διαφορά αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Το κόκκινο, τελικό ταμπλό βρήκε νικητές τους Puebla BC με σκορ 62-67, οι οποίοι μπήκαν με το δεξί στη διοργάνωση.

MVP αναδείχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Never Again ξεχώρισε ο Γιώργος Καμαράς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Never Again: Γουναρίδης 2, Καμαράς 16 (4), Καντυλτζόγλου 2, Κατσιρμάς 6, Λουκοβίτης 13 (1), Μυλιόρδος 2, Προφητάκης 7, Τιτίρλας 3 (1), Τσαλκιτζής 0, Τσολομύτης 11 (1), Ψαλίδας 0

Puebla BC: Αλεξανδρίδης 0, Βούλγαρης 5 (1), Γιαννακούλας 3 (1), Καριοφύλλης 15 (1), Λαπαρίδης 2, Λεκομπλές 2, Οδοντίδης 10, Πασχαλούδης 2, Παυλίδης 5, Σουρμελίδης 11 (3), Τσίμπουρης 12 (1)