24/01/2023
Deportivo Faliro 11 16 11 14 - 52 -
Στιφάδο Bulls 19 11 25 24 - 79 -

Νίκη για στους Στιφάδο στον  αστερισμό του Μπουρούση!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι Στιφάδο Bulls, στο ντεμπούτο του Γιάννη Μπουρούση, επικράτησαν άνετα της Deportivo Faliro στο Athens Sports Hall και έκαναν δώδεκα τις νίκες τους στην Elite League by Betsson.

Έχοντας άλλον αέρα από την παρουσία του εμβληματικού Γιάννη Μπουρούση, οι Στιφάδο ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Πρόκο, Καραβασάνη και Μπουρούση προηγήθηκαν με 11-19. Η Deportivo που σκόραρε κυρίως με τους Γάτσιο και Κομνηνό, έπρεπε να βελτιώσει την άμυνά της για να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι αρχίσαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Μαρούσο, Γάτσιο και Κακαλέτρη πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (25-24). Τελικά, οι "Ταύροι" όντας πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα και να διαμορφώσουν το υπέρ τους 27-30 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, οι Στιφάδο κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ στην επανάληψη και με καλάθια των JJ, Μπουρούση και Παλτόγλου εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (38-55), κάνοντας έτσι αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Η ομάδα του Μαρινάκη από την άλλη δυσκολευόταν στο μαρκάρισμα του Μπουρούση, έκανε αρκετές λάθος επιλογές στην επίθεση και είδε τον αντίπαλο να ξεφεύγει στο σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη, άνοιξαν το rotation, δοκίμασαν διάφορα σχήματα και συστήματα εν όψει συνέχειας και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-79. Στο σημείο αυτό, ο Πολίτης ήταν αυτός που έκανε την διαφορά ζ ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Τσελεμπή και Τσακιρίδη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να... κερδίσουν τις εντυπώσεις με τους Γάτσιο, Γαρμπή και Μαρούσο και το κατάφεραν σε ένα σημείο βγάζοντας ωραίες συνεργασίες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπουρούσης με double double και 21 πόντους (0/8 τρίποντα, 10/12 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/33 δίποντα, 6/32 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/49 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 22 ασίστ.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Βλάχος, Γάτσιος 10 (2), Κακαλέτρης 6 (1), Γαρμπής 5, Κομνηνός 7 (1), Κορωνιός 5 (1), Μαρινάκης 3 (1), Μαρούσος 10, Ναυπλιώτης 4, Παπαθανασίου 2

Στιφάδο Bulls (Πρόκος): Καραβασάνης 7 (1), Καττής 9 (1), Μάλλης 5, Μαστρακούλης, Μπουρούσης 21, Παλτόγλου 6, Παρθένης 1, Πολίτης 6 (2), Πρόκος 3 (1), Τσακιρίδης 7 (2), Τσελεμπής 10, Χριστόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η παρουσία του Γιάννη Μπουρούση στα παρκέ της διοργάνωσης είναι χωρίς αμφιβολία η είδηση της εβδομάδας.