19/03/2023
Basket Case 13 15 11 10 - 49 -
Brooklyn Nerds 7 13 20 12 - 52 -

Νίκη γοήτρου οι Brooklyn Nerds.

Το απόγευμα της Κυριακής 19 Μαρτίου, σε ένα αδιάφορο μεν αλλά πολύ όμορφο παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Brooklyn Nerds επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 49 – 52 απέναντι στην Basket Case και πανηγύρισαν μια νίκη γοήτρου.

Η Basket Case μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού, έλεγξε το ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτο βιολί τον Κολιάκο με 7 πόντους και τον Σταμουλακάτο να ακολουθεί με 4 , ξέφυγε με 13-2. Οι Nerds κατάφεραν να βρουν λύσεις στο τελευταίο δίλεπτο με καλάθι του Φορτσάτου και τρίποντο του Κοντογιάννη, διαμορφώνοντας το 13 – 7.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να φτάνουν πιο εύκολα στο αντίπαλο καλάθι και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 28 – 20. Κολιάκος(6), Μπογιατζής(5) και Χέλμης(4) ανέλαβαν εξ’ολοκλήρου το σκοράρισμα για την Basket Case, ενώ τις λύσεις στους Μπλε, έδιναν οι Κοντογιάννης με 6, Φορτσάτος με 4 και Πανδής με 3 πόντους αντίστοιχα.

Η Basket Case οδηγούσε την κούρσα στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Μπογιατζή να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, αλλά οι Nerds με καταπληκτική άμυνα μετά το πεντάλεπτο, τον Κοντογιάννη να κάνει τα πάντα μέσα στο παρκέ, τον Κόσσυβα μπροστάρη με 6 πόντους και το δίδυμο Τσιάμαλου-Κοντορουχά να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο, προσπέρασαν 39 – 40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ με Κολιάκο και Χέλμη, αλλά η ομάδα του Κοντορουχά με αντεπίθεση διάρκειας, πολυφωνία στην επίθεση και τους Κόσσυβα με 6, Φορτσάτο με 4 να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους, έφτασαν στο δίποντο με 49 – 52.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στάθης Φορτσάτος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κολιάκος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Basket Case είχε 13/38 διποντα , 5/18 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη.

Οι Nerds είχαν 16/39 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 11/24 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Basket Case(Χέλμης): Κολιάκος 20(12ρ.), Μπογιατζής 14, Σαρακινός, , Χέλμης 9, Ψαράκης.

Brooklyn Nerds(Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 1, Ζαμπούρας, Κοντογιάννης 14(9ρ.), Κόσσυβας 11, Πανδής 3, Τσιάμαλος 4, Φορτσάτος 10(9ρ.) Χωριανόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα και οι συγκινήσεις που μας χάρισε το παιχνίδι κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο.