25/11/2021
Thunder 24 20 18 21 - 83 -
Xavalencia 16 16 22 22 - 76 -

Νίκη γοήτρου για Thunderblaze!

Σε μια αναμέτρηση που τράβηξε τα βλέμματα των αναμετρήσεων της Τετάρτης, η Thunderblaze, παρά τις απουσίες των Λαγού και Ζαράνη, επικράτησε της Xavalencia με 83-76, έπειτα από… μαγικό παιχνίδι από Καραγιαννάκη και Πάλλη.

Δυσκολίες αντιμετώπισε η Xavalencia στις αρχές της αναμέτρησης, με την κλειστή ζώνη της Thunderblaze να κλείνει τους διαδρόμους και τον Τρούσα (3) να έρχεται από τον πάγκο… καυτός για να ξυπνήσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ακολουθούσαν στο σκορ, καθώς ο Καραγιαννάκης (3)… έκαιγε εξίσου από τα 6.75 και με τη βοήθεια του Μπρούστα, οδήγησαν τη Thunder μπροστά με 24-16.

Τρίποντο… ξέσπασμα από Καραγιαννάκη, Πάλλη (2) και Ζαΐμη, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό και να εκτελούν δίχως… έλεος πίσω από τη γραμμή των 6.75, γυρνώντας παράλληλα σε man to man στο αμυντικό μισό με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 15 (40-15). Διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα η παρέα του Ζαΐμη, πάρα τις προσπάθειες του Κανταρτζή και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 44-32.

Ο Ανδρέας ο Βλασταρίδης (3) ανέβηκε με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, πήρε προσπάθειες και μείωσε τη διαφορά, παρά τα δύο τρίποντα των Καραγιαννάκη και Πάλλη νωρίς νωρίς. Ο Χριστοφορίδης έκανε ό,τι μπορούσε κάτω από τη ρακέτα και έδωσε χείρα βοηθείας στον Βλασταρίδη, αλλά δύο… κολλητά σουτ του Κυπριανού κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά με 62-54.

Η είσοδος του… αργοπορημένου Χάρη Τσιούφη έδωσε ανάσες, καθαρό μυαλό και σουτ από την περιφέρεια για Thunderblaze, με την αναμέτρηση να έχει πάρει… φωτιά και κάθε φάση να είναι μια μικρή… μάχη. Ο Γκουρβέλος ήταν απίστευτος στο τελευταίο μέρος του αγώνα, έβαλε τα σουτ και πίεσε για την ανατροπή, με τους γηπεδούχους να αντέχουν και να φτάνουν στη μεγάλη νίκη με 83-76.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καραγιαννάκης με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βασίλης Χριστοφορίδης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/39 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 6/8 βολές, 34 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/32 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 10/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη.

Thunderblaze (Καραγιαννάκης): Κυπριανός 10 (8 ασ.), Καραγιαννάκης 28 (6), Ζαΐμης 13, Μπούτος 9, Τσιούφης 3, Εμμανουηλίδης, Πάλλης 20 (5).

Xavalencia (Βλασταρίδης): Κανταρτζής 8, Βλασταρίδης Α. 14, Τρούσας 13 (4), Χριστοφορίδης 14 (9 ριμπ.), Βλασταρίδης Ν. 2, Γκουρβέλος 17 (5), Γιοβάνης 8.

Τι μας άρεσε: Πέραν της εμφάνισης των Καραγιαννάκη και Πάλλη, ο Κυπριανός και οι σωστές επιλογές του σε καίριες επιθέσεις των νικητών, όπως και οι 8 ασίστ που μοίρασε!  Τα πέντε τρίποντα του… σουτέρ πλέον Γκουρβέλου, ο οποίος εκτελεί με αυτοπεποίθηση και πολύ καλά κάνει!

Τι δεν μας άρεσε:  Ο τραυματισμός του Κανταρτζή, ο οποίος μας στέρησε τη δυνατότητα να τον απολαύσουμε πάνω από τα 20 λεπτά που πρόλαβε να αγωνιστεί.