01/06/2023
Grava Thunders 20 15 21 22 - 78 -
ESDDA Graduates 10 20 17 19 - 66 -

Νίκη γοήτρου για τους Grava Thunders!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Grava Thunders πραγματοποίησαν τη δεύτερη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια,  καθώς επικράτησαν των ESDDA Graduates με σκορ 78-66. Η αναμέτρηση ήταν ειδικών συνθηκών, καθότι οι γηπεδούχοι κατέβηκαν με μόλις πέντε παίκτες, ο Ντούρμας γύρισε το πόδι του στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να παίξουν για το υπόλοιπο με τέσσερις! Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στην αντίδραση της ομάδας του Τσίτσιρα, η οποία ακολούθησε στη νέα συνθήκη που δημιουργήθηκε, αφήνοντας ουσιαστικά ένα παίκτη απενεργοποιημένο! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι Grava ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Βρεττάκο, Τσιμπίδη και Ντούρμα να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο στο συν δέκα με σκορ 20-10! Στην αντίπερα όχθη, ο Ναρλής(6π) με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75, αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του.

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ανήκε στους πορτοκαλί, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 15-20. Ο Καπαγεωργόπουλος πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πετυχαίνοντας 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ τον ακολούθησε ο Μπακάλης με 7. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Βρεττάκος ήταν εξαιρετικός, κλείνοντας τη περίοδο με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 35-30.

Οι Thunders επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα το οποίο είχαν δημιουργήσει έναντι των αντιπάλων τους, κάτι το οποίο το κατάφεραν, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να δείχνει το 56-47! Ο Βρεττάκος πρόσθεσε ακόμη 9 πόντους, ενώ 5 είχε ο Ναρλής από την πλευρά των οράνιε!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Grava κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 78-66!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Δημήτρης Βρεττάκος με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέλιος Μπακάλης είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα!

Οι Grava Thunders είχαν 20/38 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 2/6 βολές, 35 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/50 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 1/2 βολές, 50 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη .

Grava Thunders(Ντούρμας): Αγαλόπουλος 14, Βρεττάκος 32, Ντούρμας 4, Σουλτάτος 18, Τσιμπίδης 10.

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Καπαγεωργόπουλος 13, Μπακάλης 21, Ναρλής 20, Παπακώστας 4, Πατούλιας, Τσίτσιρας, Χριστοφόρου 8!

Τι μας άρεσε : Οι 32 πόντοι του Βρεττάκου, αλλά και αγωνιστική συμπεριφορά των Graduates από τη στιγμή που ο αντίπαλος έμεινε με 4!