07/04/2022
Draft Fathers 4 12 12 14 - 42 -
Lobsters BC 17 15 6 18 - 56 -

Νίκη γοήτρου για τους Lobsters!

Σε ένα παιχνίδι βαθμολογικά αδιάφορο οι Lobsters επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή ως το τέλος και πήραν την νίκη με 56-42 κόντρα στους Draft Fathers.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τους Lobsters. Η ομάδα του Ραχμάν, ήταν από την αρχή ως το τέλος της περιόδου ισοπεδωτική και με τον Θανάση Τσελεπίδη να βάζει 11 πόντους προηγήθηκε με 13, 17-4. Για τους τυπικά γηπεδούχους, από 2 πόντους σημείωσαν οι Παρμακλής και Ιωακείμ.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Lobsters να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και να διατηρούν την διψήφια διαφορά που είχαν. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε στο συν 16 για τους Lobsters (32-16) με τον Απόστολο Μπίλια να βάζει 6 πόντους με δύο τρίποντα. Για τους γηπεδούχους, 7 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε ο Χριστόφορος Ιωακείμ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Draft Fathers γύρισαν πιο ωραία την μπάλα. Βρήκαν καλές λύσεις και αξιόπιστα σουτ. Έτσι, κατάφεραν να κερδίσουν την περίοδο με 12-6 και να μειώσουν στο 30’ στους 10, 38-28. Σκληράκης από την μία με 6 πόντους και Τσελεπίδης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Lobsters διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν με σχετική ευκολία και πανηγύρισαν έτσι την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα αφού κέρδισαν τους Draft Fathers με 56-42. Το τελικό αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήλεγχαν από την αρχή ως το τέλος το παιχνίδι.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θανάσης Τσελεπίδης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι Draft Fathers είχαν 13/49 εντός πεδιάς, 7/20 τρίποντα και 9/12 βολές. Πήραν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι νικητές είχαν 22/64 εντός πεδιάς, 7/27 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες.

Draft Fathers (Σκληράκης): Βλαχοθανάσης 6, Ιωακείμ 9, Λαυκίδης, Μπαρδούλης, Παρμακλής 8, Ράπτης, Σκληράκης 19.

Lobsters (Ραχμάν): Αποστολάκος 8, Λαδάς 6, Μπάρλας 3, Μπίλιας 14, Ραχμάν 6, Τσελεπίδης 19.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!