15/05/2023
Peteenagers BC 22 13 13 15 - 63 -
Patras Havalakers 24 12 5 19 - 60 -

Νίκη γοήτρου μετά από ματσάρα για τους «πετεινούς»

Χίλια μάτια να είχαμε να βλέπαμε τέτοιες ματσάρες... Peteenagers και Havalakers, σε ένα ματς χωρίς άγχος και σκοπιμότητες, προσέφεραν ένα υπέροχο θέαμα στον κόσμο, με τους «πετεινούς» τελικά να χαμογελάνε στο φινάλε, παίρνοντας μια πολύ δύσκολη (63-60). Αμφότερες οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει την είσοδο στα Play Offs της Master League, εκεί όπου αναμένεται να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Το παιχνίδι είχε από την αρχή του εντυπωσιακές διακυμάνσεις. Οι Peteenagers μπήκαν πολύ δυνατά με αιχμή του δόρατος τον Πετρόπουλο κοντά στο καλάθι και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (14-4), όμως η αντίδραση των Havalakers ήταν άμεση και με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο μπόρεσαν να αλλάξουν άμεσα τα δεδομένα και να κλείσουν την Α' περίοδο με προβάδισμα (22-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο καταιγιστικός ρυθμός της πρώτης περιόδου έπεσε, όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τις εναλλαγές του προβαδίσματος να είναι διαρκείς και το σασπένς να είναι πολύ έντονο. Με επί μέρους σκορ 13-12 από τους «πετεινούς», το ημίχρονο τελείωσε με τους Havalakers στο +1 (35-36).

Στην επανάληψη, οι Peteenagers βελτίωσαν πάρα πολύ την άμυνά τους, με τον Ασπρούλια να παίζει τρομερά πάνω στον Σίψα και τον Παπαδόπουλο να μην μπορεί να συνεχίσει το...κρεσέντο έξω από τα 6,75. Την ίδια στιγμή, οι «κόκκινοι» έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (48-41).

Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου είχαμε τρομερό φινάλε. Αν και οι Peteenagers κρατούσαν σφιχτά το προβάδισμα, ένα εκπληκτικό μαρκαρισμένο τρίποντο του Σίψα έβαλε μπροστά την ομάδα του (57-58, στο 39'). Σε εκείνο το σημείο, εμφανίστηκε ο Ασπρούλιας ως...από μηχανής θεός και έδωσε ξανά τα ηνία στην ομάδα του, ενώ ο Λέζος υπέγραψε τη νίκη των «πετεινών» από τις βολές (63-60)

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Πετρόπουλος, με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ