13/12/2023
Fioretsina Salonica 19 11 21 27 - 78 -
Hellas Paper Bears 22 16 13 22 - 73 -

Νίκη και δεύτερη θέση για τους Fioretsina Salonica!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα πραγματικό θρίλερ, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν την απόλυτη ανταγωνιστικότητα. Οι καλύτεροι παίχτες των Fioretsina Salonica, Μιλκούδης και Παπαβασιλείου, και οι Καζής, Παπαπασχάλης και Καραγκούνης των Hellas Paper Bears, ανέδειξαν το επίπεδο της αντιπαράθεσης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Hellas Paper Bears να έχει ελαφρύ προβάδισμα, οδηγώντας το σκορ στο 19-22, προσφέροντας ένα πρώτο δείγμα της έντασης που θα ακολουθούσε.

Ίδιο μήκος κύματος και στην δεύτερη περίοδο όπου οι Hellas Paper Bears με μπροστάρηδες τους Καζή, Καραγκούνη και Παπαπασχάλη κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά στο σκορ και να διευρύνουν το προβάδισμα της ομάδα τους με 30-38 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ανατροπή σκηνικού και σκορ στην τρίτη περίοδο όπου οι Fioretsina Salonica με τους Μιλκούδη, Παπαβασιλείου και Τετράδη να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν το εις βάρος τους σκορ αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να δώσουν άλλη τροπή στην ροή του παιχνιδιού. Σκορ περιόδου 21-13 υπέρ των Fioretsina Salonica.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και οι Fioretsina Salonica κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 78-73 έπειτα από ανατροπή καταφέρνοντας να διαχειριστούν το προβάδισμα τους. Ο αγώνας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος. Οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια για την εξαιρετική απόδοσή τους και για τον εντυπωσιακό αγώνα που προσέφεραν.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Σταμάτιος Μιλκούδης ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 27 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Hellas Paper Bears ήταν o Σοφοκλής Καζής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 33 πόντους και 26 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Δοξάκης 11, Ελευθεριάδης 2, Μήτκος, Μιλκούδης 27(3), Παπαβασιλείου 16(4), Παπαδόπουλος 6, Ταξιλταρίδης 2, Τετράδης 12, Τζάμος, Τούμπας 2

Hellas Paper Bears: Καζής 33(4), Καραγκούνης 9, Παλιογιάννης 9, Παπαπασχάλης 17(3), ΠολυχρονιάδηςΘ. 3, ΠολυχρονιάδηςΙ. 2