29/06/2022
Boom Shakalaka 12 8 10 11 - 41 -
Optimus Priamus 9 17 12 7 - 45 -

Νίκη και διακοπές για τον Optimus!

Ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο παρέες με μπόλικη διάθεση για ελεύθερο μπάσκετ παρακολουθήσαμε το βραδάκι της Τρίτης στο Φάληρο, με τον Optimus να κερδίζει την Boom Shakalaka με τελικό σκορ 41-45, έπειτα από μια αναμέτρηση γεμάτη όμορφες φάσεις!

Θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο… ισορροπημένο το παιχνίδι στο κλειστό του ΣΕΦ στο ξεκίνημά του,αν ο Μπούρμπουλας δεν πάθαινε… Στεφ Κάρι και με τέσσερα (!) τρίποντα ξεχωρίσει για το προβάδισμα της Boom Shakalaka στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 12-9 υπέρ της.

Ο Καλτσάκας με την ενέργειά του ανέβασε τον Optimus, ο οποίος με ένα καλό δίλεπτο στα μέσα της περιόδου γύρισε το παιχνίδι και με τον Παπαδάκο σε ρόλο… πρωταγωνιστή πήρε το προβάδισμα με 16-18, το οποίο κράτησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, 20-26!

Ο Λέκας μπήκε πολύ πιο επιθετικός και αποφασισμένος να δώσει για τα καλά τον τίτλο του… φαβορί για τη νίκη στον Optimus και με προσωπικές ενέργειες ανέβασε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους σε διψήφιο. Η Shakalaka πάλεψε για τη μείωση του σκορ, ο Μπούρμπουλας έβαλε άλλο ένα τρίποντο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 30-38.

Ο Κοττέας έκανε τα αδύνατα… δυνατά για να γυρίσει το παιχνίδι για την παρέα των γηπεδούχων, απειλώντας είτε κοντά είτε από μακρυά, με την αναμέτρηση εν τέλει να βρίσκει νικητή τον Optimus με τελικό σκορ 41-45, έπειτα από ένα υπέροχο παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καλτσάκας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Shakalaka ξεχώρισε ο Νίκος ο Κοττέας με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 8/28 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/8 βολές, 36 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 6/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 9 λάθη.

Boom Shakalaka (Μπούρμπουλας): Κοττέας 13 (11 ριμπ.), Μπούρμπουλας 16, Μπουρνουσούζης 2, Λάσκος 2, Σαραντόπουλος 6, Μανιάς 2, Τζώρτζης.

Optimus Priamus (Φουντουλάκης): Παπαδάκος 11, Καλτσάκας 16, Λέκας 6, Δάρας 6, Δελβενακιώτης 1, Φλώρος 2, Φουντουλάκης, Σκουτέρης 1, Λύκος, Νομικός 2.

Τί μας άρεσε: Υπέροχο το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!