14/10/2022
The Jokers 27 17 19 27 - 90 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 16 18 24 16 - 74 -

Νίκη και πρόκριση για τους Jokers!

Δύο ομάδες με εξαιρετική ποιότητα και δυνατά ροστερ εμφανίστηκαν στο παρκέ του ΓΣΠ, με τους Jokers να είναι καλύτεροι και να παίρνουν τη νίκη που τους έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, με τελικό σκορ 90-74.

Τρίποντα, διάθεση και όμορφος ρυθμός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με Πανόπουλο, Κωστελέτο και Φιλιππάκο να αποτελούν την... παλιοσειρά των Jokers και τον σημαντικότερο λόγο που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ρούσσο να απαντάει εις διπλούν από τα 6.75 για Bets.

Μετά τα... τρελά του σουτ ο Κηρύκος πήρε πιο... γήινες επιλογές και συνέχιζε να ξεχωρίζει για τους Jokers οι οποίοι κρατούσαν τη διαφορά. Μουχίμογλου και Σεραφής βελτιώθηκαν, πίεσαν για τη μείωση του σκορ και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 44-34 πίσω.

Οι Bets άλλαξαν την εικόνα τους, σοβαρεύτηκαν και εκμεταλλεύτηκαν την ένταση του αγώνα, μειώνοντας και βάζοντας... φωτιά στην αναμέτρηση! Ο Μουχίμογλου ήταν ο υπεύθυνος γι αυτό, με τον Πανόπουλο να συνεχίζει να δίνει πόντους για Jokers, με το δεκάλεπτο να τους κρατά μπροστά με 63-58.

Τρομερή διάθεση, φοβερά γκολ φάουλ και επιθετικότητα στο φουλ για την παρέα του Πανόπουλου, η οποία δεν έχανε με τίποτα τη διαφορά, κλείνοντας αυτό το υπέροχο παιχνίδι με το τελικό 90-74, με τους Bets να δείχνουν σε πολλές στιγμές στην αναμέτρηση πως φέτος θα είναι δυνατό... χαρτί με βλέψεις για ψηλά!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης ο Κηρύκος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Bets ξεχώρισε ο Μήνας Μουχίμογλου με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/37 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 20/32 βολές, 34 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/35 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 11/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Jokers (Φιλιππάκος): Κηρύκος 24, Φιλιππάκος 6, Πανόπουλος 25, Κοντοές, Τζιτζογλάκης 8, Μαρουλάκης, Απτόσογλου, Κωστελέτος 15 (13 ριμπ.), Μενουδάκος 12.

Brooklyn Bets (Αγγελόπουλος): Αγγελόπουλος 4, Σεραφής 6, Ρούσσος 17, Μπαμπάτσικος, Αγρέβης 11 (11 ριμπ.), Μουχίμογλου 30, Μαυρογιαννάκης 3, Δαραμούσκας, Σάλλαρης 3.

Τί μας άρεσε: Ματσάρα με τα όλα της!