01/07/2024
SKG Sonics 26 16 16 9 - 67 -
Los Ampeles Clowns 19 22 15 14 - 70 -

Νίκη και πρόκριση με Buzzer Beater για τους Los Ampeles Clowns!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι SKG Sonics κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 26-19. Ο Σμυρλής και ο Τροφίδης ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα τους, πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια και δίνοντας ώθηση στην ομάδα. Από την άλλη, οι Los Ampeles Clowns, με τον Πολύχρου και τον Μηνασίδη να ηγούνται, προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ και να μην αφήσουν τους αντιπάλους να ξεφύγουν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο αμφίρροπο, με τους Los Ampeles Clowns να ανακάμπτουν δυναμικά και να μειώνουν τη διαφορά. Το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 42-41 υπέρ των SKG Sonics, με τον Σμυρλή και τον Τροφίδη να συνεχίζουν την καλή τους απόδοση. Οι Los Ampeles Clowns απάντησαν με τον Πολύχρου και τον Μηνασίδη να αναλαμβάνουν δράση και να σημειώνουν σημαντικούς πόντους, διατηρώντας την αγωνία στο κατακόρυφο και κρατώντας το παιχνίδι ανοιχτό.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα και να προσφέρουν εντυπωσιακό θέαμα. Οι SKG Sonics διατήρησαν το προβάδισμα τους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 58-56. Ο Σμυρλής και ο Τροφίδης συνέχισαν να είναι καθοριστικοί για την ομάδα τους, ενώ οι Los Ampeles Clowns δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει, με τον Πολύχρου και τον Μηνασίδη να προσπαθούν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η κορύφωση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα. Οι Los Ampeles Clowns, ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, έδειξαν απίστευτο πνεύμα αντιμετώπισης, καταφέρνοντας να ανατρέψουν την κατάσταση με εξαιρετικά σουτ και ασίστ. Έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Πολύχρου και τον Μηνασίδη κατάφεραν με το εντυπωσιακό Buzzer Beater του Πολύχρου να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Γεώργιος Πολύχρους ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους SKG Sonics είναι ο Κωνσταντίνος Σμυρλής ο οποίος πέτυχε Double Double με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Αναγνωστόπουλος 2, Καποδίστριας, Κωνσταντινίδης, Κωστούδης 1, Σμυρλής 20(2), Στυλιανίδης 11, Τροφίδης 21(3), Τσαντεκίδης 12

Los Ampeles Clowns: ΑγατσιώτηςΑ. 5, ΑγατσιώτηςΚ. 7, Αργυρίου 11(3), Καραγιάννης 6(2), Μηνασίδης 12(2), Πανόπουλος, Πολύχρους 24(6), Σαββαίδης 3, Σαμαράς 2