22/11/2022
Remax Domino 14 8 17 15 - 54 -
Fioretsina Salonica 12 18 19 11 - 60 -

Νίκη και συνεχίζεται το απόλυτο για τους Fioretsina!

Ξεκίνησαν δυνατά στην πρώτη περίοδο του αγώνα οι Remax Domino και ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια της περιόδου με τον Χουλιάρα να είναι καταιγιστικός στην επίθεση. Οι Fioretsina Salonica άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και με όμορφες συνεργασίες του Δοξάκη και του Παπαδόπουλου μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 14-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι Fioretsina Salonica μπήκαν αποφασισμένο να γυρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τον Τετράδη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να φτιάξουν μία δαφορά ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν λύσεις στην πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων τους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους. Οι Remax Domino τα έδωσαν όλα για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Ζγέρα και τον Παύλο Ηλιάδη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψυχραιμία στην επίθεση γυρνώντας την μπάλα και πετυχαίνοντας όμορφους πόντους με τον Τετράδη και τον Ταξιλταρίδη κράτησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 39-49.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Ζγέρα και τον Χουλιάρα να είναι μπροστάρηδες, όμως ήταν πολύ άστοχοι απο την περιφέρεια. Οι Fioretsina Salonica εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 54-60.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γαρούφος Διονύσιος Τετράδης με ένα εντυπωσιακό triple double με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ζγέρας με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Remax Domino: Χουλιάρας 16, Ηλιάδης Σ., Γραμματικός, Ράπτης 3(1), Ηλιάδης Π. 9, Ζγέρας 26, Ζαρογιάννης.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 4(1), Θεοδοσίου 1, Παπαδόπουλος 10, Δοξάκης 11(2), Τετράδης 18(2), Χαριτίδης, Ταξιλταρίδης 8(1), Χαϊτλής 4, Μπουμπόνας 4.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική παρουσία του Τετράδη που με το θεαματικό triple double έδωσε την νίκη στην ομάδα του.