23/10/2022
Flying Circus 13 7 14 29 - 54 -
Intercity BC 21 11 18 12 - 62 -

Νίκη και θέαμα από την Intercity!

Για την πέμπτη αγωνιστική της Development League, η Intercity επικράτησε άνετα του Flying Circus με σκορ 54-62 .

Η intercity με τον Νικολάου να έχει εξ αρχής την μέριδα του λέοντος, επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Το Flying Circus με τον Κάκια να έχει 7 πόντους προσπαθούσε να βρει τα πατήματα του, κλείνοντας το σκορ του δεκαλέπτου στο 13-21 .

Στην δεύτερη περίοδο το Flying Circus με τον Λαγκάδα να σκοράρει 7 πόντους, μπήκε πιο συγκεντρωμένο και αποφασισμένο στον αγώνα, αλλά η αστοχία στα σουτ δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν τον αντίπαλο τους στο σκορ . Η Intercity παρότι μπήκε με πιο χαμηλό τέμπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το +12 (20-32), με τον Σταματόπουλου να ξεχωρίζει με 7 πόντους .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ισορρόπησαν .Το Flying Circus με τον Λαγκάδα να σκοράρει 5 πόντους, προσπάθησε να τραβήξει την ομάδα του, όμως, η Intercity με τον Νικολάου να έχει 8 πόντους κράτησαν την διαφορά στο σκορ 34-50.

Η τελευταία περίοδος ήταν η καλύτερη για το Flying Circus με τον Κάκια να είναι μπροστάρης και να έχει 8 πόντους . Η intercity με τον Μπαλαφούτη να έχει 4 πόντους , επαναπαύτηκαν στην διαφορά που είχαν από τον αντίπαλο τους, χωρίς όμως να το πληρώσουν και κατάφεραν να φύγουν νικητές με σκορ 54-62.

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Νικολάου, με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα . Από το Flying Circus ξεχώρισε ο Κάκιας , με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 ασίστ.

Το Flying Circus είχαν 54/44 δίποντα , 5/17 τριποντά , 9/22 βολές ,36 ριμπάουντ , 11 ασίστ και 10 κλεψίματα. Από την άλλη η Ιntercity είχε 21/38 δίποντα , 3/17 τρίποντα , 11/22 βολές , 35 ριμπάουντ , 15 ασίστ και 8 κλεψίματα

Flying Circus (Λαγκάδας): Αλεξάκης 10 (2), Ασημακόπουλος, Γλυνός 2 , Κάκιας 19 , Λαγκάδας 19 )3) , Μπουγιούρης 4 , Πιπιλής .

Intercity (Μπαλαφούτης): Σταματόπουλος 13, Στρίκος 4, Μπαλαφούτης 7, Αντωνίου 6 , Σταυρόπουλος , Νικολάου 25, Φιλίνης 4, Νίνος 3, Σπαής 4

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο .