05/05/2022
Kinglooney Tunes 14 23 19 15 - 71 -
Terroristas 9 13 22 12 - 56 -

Νίκη και τώρα playoff για τους Kinglooney Tunes!

Την 13η νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Kinglooney Tunes που επικράτησαν των Terroristas με 71-56.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Kinglooney Tunes θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με τους Τερτίκα και Πουλοκέφαλο να σημειώνουν από 6 πόντους προηγήθηκαν με 14-9 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τους Terroristas 7 πόντους έβαλε ο Θωμάς Τσιαούσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά. Οι δύο ομάδες βρήκαν λύσεις από μακριά. Για τους γηπεδούχους, Πουλοκέφαλος και Μάγκος τα… «πετούσαν» από παντού με τους «λευκούς» να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-22. Για τους «πολεμιστές» 4 πόντους έβαλε ο Κονοφάος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε σόου έξω από τα 6,75 από τον Ζαχαρία Λίτινα, με τον έμπειρο γκαρντ να βάζει 4 τρίποντα και 12 πόντους. Ωστόσο, οι Terroristas συνέχισαν να είναι πίσω στο σκορ με δίψηφια διαφορά, 56-44 στο 30’. Για τους Kinglooney, 8 πόντους έβαλε ο Βασίλης Τριτάκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Kinglooney Tunes, διαχείριστηκαν άψογα το προβάδισμα τους και παρά τις εκλάμψεις που είχαν Λίτινας και Τσιαούσης πήραν μία εύκολη νίκη με 71-56 και πλέον ετοιμάζονται για την μάχη που θα δώσουν στα μπαράζ ανόδου.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τάσος Πουλοκέφαλος με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Λίτινας με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Kinglooney Tunes είχαν 27/65 εντός πεδιάς, 9/32 τρίποντα και 8/15 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι Terroristas είχαν 21/78 εντός πεδιάς, 9/26 τρίποντα και 5/7 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη.

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος): Παυλής 3, Βαχαβιώλος 3, Αλεξόπουλος 2, Τερτίκας 17, Πουλοκέφαλος 14, Τριτάκης 18, Μάγκος 14.

Terroristas (Κονοφάος): Τσιαούσης 14, Μπουγάς 7, Λίτινας 21, Κονοφάος 4, Παπαναγιώτου 6, Στρατής 2, Κουτούβαλης 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!