13/07/2023
Fioretsina Salonica 21 17 10 9 - 57 -
Sicarios BC 30 12 15 28 - 85 -

Νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση για τους Sicarios BC!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Sicarios μπήκαν δυνάτα στο παιχνίδι, δείχνοντας από νωρίς την διάθεση τους για την νίκη, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ και φτιάχνοντας μια διαφορά από νωρίς. Οι Fioretsina δεν άργησαν να βρουν πατήματα και απάντησαν στα καλάθια των αντιπάλων τους, χωρίς να καταφέρουν να γυρίσουν το σκορ, με τελικό σκορ δεκαλέπτου 21-30.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακόμα πιο δυνατά και για τις δύο ομάδες, με τους Sicarios να ευστοχούν προς το αντίπαλο καλάθι, με πρωταγωνιστές τους Στεφανίδη και Σπυρόπουλο να βοηθούν στην επίθεση για την ομάδα τους. Οι Fioretsina ανέβασαν στροφές, με τους Πυδαράκη και Τετράδη να ηγούνται στην επίθεση της ομάδα και να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά του σκορ, με τελικό σκορ ημιχρόνου 38-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Sicarios με το πόδι στο γκάζι συνέχισαν να πιέζουν στην επίθεση για να κλειδώσουν την νίκη, με τους Μαρκίδη και Μητσάκη να ευστοχούν για την ομάδα τους, ανοίγοντας λίγο ακόμα την διαφορά στο σκορ. Οι Fioretsina συνέχισαν να προσπαθούν στην επίθεση, με τους Μιλκούδη και Μήτκο, όμως δεν κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ υπέρ τους, με τελικό σκορ περιόδου 48-57.

Στην τελευταία περίοδο, η κούραση φάνηκε να τους καταβάλει, χωρίς να καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη. Οι Sicarios, συνέχισαν με υψηλό ρυθμό μέχρι το τέλος του παιχνιδιού με την θέληση της νίκης να τους οδηγεί, παίρνοντας έτσι και την νίκη και την πρόκριση για την επόμενη φάση των playoffs με τελικό σκορ 57-85.