05/01/2024
Ερυθρός Σταυρός 17 14 17 19 - 77 -
Σκόρπιοι BC 12 17 15 23 - 67 -

Ξεκίνημα της χρονιάς με νίκη!

Με νίκη ξεκίνησε το 2024 τις υποχρεώσεις του στην Development League ο Ερυθρός Σταυρός, καθώς επικράτησε των Σκόρπιων σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες ύστερα από την διακοπή λόγω Χριστουγέννων να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους. Οι γηπεδούχοι έχοντας πιο καθαρό μυαλό και σε καλή κατάσταση τους Αγραπίδη, Ceka και Γιάννη Κεραμιδά προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 17-12. Για τους φιλοξενούμενους οι Χειράκης και Δήμου ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι παίχτες του Ερυθρού Σταυρού συνέχισαν να έχουν πλάνο στο παιχνίδι τους και απέκτησαν διψήφια διαφορά στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (27-17). Οι Σκόρπιοι ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις και μ' ένα 0-12 σερί έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (27-29). Τελικά, οι γηπεδούχοι με καλάθια του Αγραπίδη έκαναν το σκορ 31-29 και πήραν ένα μικρό προβάδισμα εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και με πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (58-44). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πλήρως την συγκέντρωσή τους και έκαναν πολλά λάθη. Ο Χειράκης ήταν ο μόνος που διασώθηκε στο... ναυάγιο του τρίτου δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα. Οι Αγραπίδης και Ceka έκαναν και πάλι την διαφορά ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Μανίκα. Οι Σκόρπιοι παρουσιάστηκαν στο σύνολο της αναμέτρησης κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν δίκαια την έβδομη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ceka με 26 πόντους (10/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 24/51 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/53 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Ερυθρός Σταυρός (Αγραπίδης): Ceka 26, Αγραπίδης 11, Ι. Κεραμιδάς 7 (1), Γ. Κεραμιδάς 2, Κολοβός 3, Μανίκας 21 (3), Πάντζαλης 3, Παπαδόπουλος 4

Σκόρπιοι (Χειράκης): Ασπρούλης 12, Δήμου 13 (2), Μέτσο, Παναγόπουλος, Σαραντάρης 7, Τέγος 11 (1), Τόρης 6 (2), Χειράκης 18

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.