09/12/2023
Nea Tripodokratia 15 14 16 19 - 64 -
Saint Pauli 6 15 15 26 - 62 -

Νίκη με άγχος για την Nea Tripodokratia!

Συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό του ΓΣΠ ανάμεσα στην Nea Tripodokratia με την Saint Pauli, με τους γηπεδούχους να αγχώνονται στο τέλος αλλά να παίρνουν την νίκη με 64-62.

Ιδανικό το ξεκίνημα για την Nea Tripodokratia στο παιχνίδι, βρήκε εύκολα καλάθια με Βασιλάκο και Κόλτηρη σε πρωτεύον και δευτερεύον αιφνιδιασμό, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 15-6.

Ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι και βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον εξαιρετικό Λεμονίδη (9π). Σκορ ημιχρόνου στο 29-21.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ. Για τους γηπεδούχους Αμανιτίδης (6π) και Βασιλάκος (5π) ήταν αυτοί που κράτησαν την ομάδα τους στην θέση του οδηγού, ενώ για την Saint Pauli ο Λεμονίδης έδειξε ότι βρίσκονταν σε καλή μέρα και σημείωσε άλλους 7 πόντους, κρατώντας στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Saint Pauli έκανε την τελευταία της προσπάθεια να επιστέψει στο παιχνίδι, με το τρομερό Πιτένη να μιλάει την κρίσιμη ώρα και να σημειώνει 11 πόντους με δύο μεγάλα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι στις κρίσιμες ελεύθερες βολές στο τέλος και κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 64-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αμανατίδης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παλαιολόγος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 17/33 δίποντα και 6/30 τρίποντα, μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 17 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/27 βολές, 16/49 δίποντα και 6/23 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 13 λάθη.

Nea Tripodokratia (Αμανατίδης): Αμανατίδης 12, Βαλαμβάνος 4, Βασιλάκος 14, Βενέτης 3 (1), Γιαννίρης 13 (3), Κουρούμαλος 1, Κόλτηρης 11 (2), Πανταζής 7

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμπάς 2, Κονταρίδης 7, Λεμονίδης 25 (3), Μπασούνας 3, Παλαιολόγος 12 (1), Πιτένης 13 (2)

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων για την ανατροπή!