01/03/2023
Ερυθρός Σταυρός 18 19 16 10 - 63 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 11 12 20 27 - 70 -

Νίκη με ανατροπάρα για τους Γαλάτες!

Μπορεί να ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, όμως οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες με κατάθεση ψυχής και απίστευτο πάθος έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν του Ερυθρού Σταυρού στο Μαζαράκη για την Evolution League.

Καλύτερος ήταν ο Ερυθρός Σταυρός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Κουτουζή, Γιάννη Κεραμιδά και Αγραπίδη προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 18-11. Από την περιφέρεια κυρίως απείλησαν οι Γαλάτες, με τους Μαντά και Μπετχαβά να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κάκιστη παρουσία των αντιπάλων και στις δύο μεριές του παρκέ και με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, "χτίζοντας" διψήφια διαφορά (37-23) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά περάσαν τη μπάλα στον Καζάνα και αυτός με ωραίες τοποθετήσεις στο ζωγραφιστό, έδωσε την λύση στην επίθεση . Το -14 ωστόσο του ημιχρόνου, τους έβαζε σε... περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να διατηρούν σχετικά εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στους τρομερούς Κουτουζή και Αγραπίδη. Οι Φώτου και Καζάνας έδωσαν το... σύνθημα για την αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, ρίχνοντας την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων, όμως ο Αγραπίδης με σόου πίσω από την γραμμή των 6.75 έκανε το σκορ 53-43, ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μαντά και Καζάνα, η ομάδα του Τερζή έτρεξε ένα τρομερό επιμέρους σκορ 10-27, έφερε "τούμπα" το ματς και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη που θα της δώσει ψυχολογία και ηρεμία για την συνέχεια . Οι γηπεδούχοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης και γνώρισαν την ήττα, σε μια αναμέτρηση που ήλεγχαν για περίπου 37' .

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καζάνας με double double και 20 πόντους (7/21 δίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/37 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 13/16 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/49 δίποντα, 6/36 τρίποντα και 17/28 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Γιώργος Κεραμιδάς, Γιάννης Κεραμιδάς 10, Κουτουζής 19 (2), Κολοβός 5, Αγραπίδης 27 (4), Γαϊτάνης 2, Λαγός, Πάντζαλης

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 27 (5), Δημογέροντας 2, Καζάνας 20, Φώτου 7 (1), Ανδρικόπουλος 7, Τερζής, Μπετχαβάς 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών. Σημείωσαν 27 πόντους και έφτασαν στη νίκη με ανατροπή.