13/10/2023
The Hoopers 9 12 3 8 - 32 -
Orlando Tragic Salonica 10 6 12 12 - 40 -

Νίκη με ανατροπή για τους Orlando Tragic Salonica!

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα, με τους Orlando Tragic Salonica να βγαίνουν νικητές από αυτές τις μάχες και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με τις προσπάθειες του Σπυρίδη και του Βεζυρόγλου. Οι The Hoopers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Αποστόλου, του Καφφέ και του Αγοραστή και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 9-10.

Οι The Hoopers μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Θεοδουλίδη, του Σταματάκη και του Αγοραστή. Οι Orlando Tragic Salonica παρά τις προσπάθειες του Καραγιαννίδη και του Χήρα δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια στην επίθεση και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει στο 21-16.

Στην τρίτη περίοδο οι Orlando Tragic Salonica μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και κατάφεραν να κάνουν ένα σερί στην επίθεση με τον Σπυρίδη, τον Κοϊου και τον Καραγιαννίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι The Hoopers δεν μπόρεσαν να βρούν ρυθμό στην επίθεση σε κανένα σημείου του δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 24-28.

Στην τέταρτη περίοδο οι The Hoopers προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τα καλάθια του Αγοραστού και του Θεοδουλίδη, όμως οι Orlando Tragic Salonica έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να πάρουν την νίκη με το τελικό 32-40.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θεοχάρης Καραγιαννίδης με 8 πόντους και 14 ριμπαόυντ.

Για τους The Hoopers ξεχώρισε ο Απόστολος Αγοραστός με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

The Hoopers: Γιαγρίδης 3, Αγοραστός 11(3), Σταματάκης 1, Αποστόλου 5(1), Στρόλιος, Θεοδουλίδης 7(1), Καφφές 5.

Orlando Tragic Salonica: Κοϊου 6, Γιαμούκης 1, Σπυρίδης 8, Μουστάκης 2, Βεζυρόγλου 10(1), Χήρας 5, Καραγιαννίδης 8, Θεμιστοκλέους.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Orlando Tragic Salonica στην τρίτη περίοδο.