13/03/2023
Φαβορί-τες BC 13 17 13 22 - 65 -
Salo Nics 19 13 12 16 - 60 -

Νίκη με ανατροπή για τους Φαβορί-τες BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Salo Nics και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τον Θωμά Τέντσο και τον Δημητριάδη να ξεκινάνε ζεστοί. Οι Φαβορί-τες BC δεν άργησαν να βρούν τα πατήματα τους και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Κεσίσογλου και του Τοκμακίδη διαμορφώνοντας το 13-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι Φαβορί-τες BC μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τις προσπάθειες του Χατζηαθανασίου και του Κύρκου. Οι Salo Nics βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Φίλιππο Τέγο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 30-32.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού καθώς και οι δύο ομάδες πάλευαν στην άμυνα για να μην δεχτούν εύκολους πόντους. Οι Φαβορί-τες BC προσπάθησαν περάσουν μπροστά με τις συνεργασίες του Βλάχου και του και του Κεσίσογλου, όμως οι Salo Nics έβρισκαν απάντηση για κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Δημητριάδη και τον Θωμά Τέντσο διαμορφώνοντας το 43-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι Φαβορί-τες BC πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Βλάχο και τον Κεσίσογλου να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους. Οι Salo Nics δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν παρά τις προσπάθειες του Θωμά Τέντσου και του Τέγου, πληρώνοντας την αστοχία από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 65-60.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιάννης Κεσίσογλου με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Salo Nics ξεχώρισε ο Φίλιππος Τέγος με 11 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Φαβορί-τες BC: Κεσίσογλου 18(1), Χατζηαθανασίου 13(3), Τοκμακίδης 9, Βλάχος 14(3), Δημάσης 4, Κύρκου 5, Καρακάνας, Μπερμπέρης 2.

Salo Nics: Τσούγκας 1, Τάσσιος 5, Συνδικιώτης 2, Δημητριάδης 6, Κεπαπτσόγλου 2, Τέγος 11(1), Τέντσος Θ. 19(4), Τέντσος Α. 13(2).

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Κεσίσογλου.