25/09/2024
Stefanina Timberwolves 14 16 12 10 - 52 -
Galanou Raccoons 13 12 16 17 - 58 -

Νίκη με ανατροπή για τους Galanou Raccoons

Σε ένα οριακό παιχνίδι οι Galanou Raccoons πήραν τη νίκη στην 4η περίοδο με 52-58 επί των Stefanina Timberwolves. Η 1η περίοδος ήταν αρκετά οριακή. Οι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ χωρίς κάποια να ξεχωρίσει ή να μπορέσει να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στο τέλος οι Stefanina Timberwolves έκλεισαν με την ελάχιστη διαφορά καθώς το σκορ ήταν 14-13.

Παρόμοιο σκηνικό και στη 2η περίοδο. Χωρίς ιδιαίτερες διαφορές οι ομάδες αλλά εδώ υπήρχε μία ελαφρά υπεροχή των Stefanina Timberwolves. Σκόραραν περισσότερο από τους Galanou Raccoons και κατάφεραν να αυξήσουν έστω και λίγο τη διαφορά υπέρ τους συγκριτικά με το πρηγούμενο δεκάλεπτο. Στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 30-25.

Η 3η περίοδος άνηκε στους Galanou Raccoons, οι οποίοι κέρδισαν το δεκάλεπτο και κατέβασαν τη διαφορά στον πόντο. Η εξέλιξη του δεκαλέπτου είχε αρκετό ενδιαφέρον καθώς κάθε επίθεση και άμυνα θα μπορούσε να παίξει κομβικό ρόλο. Εν τέλει οι Stefanina Timberwolves έμειναν μπρστά με το ελάχιστο δυνατό και το σκορ στο 42-41 υπέρ τους.

Στην 4η περίοδο οι Galanou Raccoons έκαναν την ολική ανατροπή και πήραν κεφάλι στο σκορ. Κράτησαν σε χαμηλό τέμπο σκοραρίσματος τους Stefanina Timberwolves και με καλές επιθέσεις πήραν τελικά τη νίκη με 52-58 στον πρώτο τους αγώνα στην Master.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Σιάμος με 6 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Stefanina Timberwolves ξεχώρισε ο Ελευθέριος Κλώνος με 8 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Βαχτσεβάνος 7, Γούσιος 0, Καλλιώρας 19, Καμαρούδης 3 (1), Κασαρτζιάδης 5 (1), Κλώνος 8, Χ"νικολάου 8 (2), Χουρδάκης 2

Galanou Raccoons: Δαμάσκος 0, Δεληδημήτρης 0, Καραθανάης 18 (4), Κατσιρμάς 5 (1), Μπάμνιος 5 (1), Μπουρλής 0, Μυλωνάς 5 (1), Ρεβάχ 12 (1), Σιάμος 6, Σκούρτης 0, Φανουράκης 7 (2)