10/01/2023
Phoenix Stars 14 20 15 6 - 55 -
Stefanina Timberwolves 17 13 17 11 - 58 -

Νίκη με ανατροπή για τους Stefanina Timberwolves!

Στην πρώτη περίοδο είχαμε πολλές μάχες σώμα με σώμα καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Stefanina Timberwolves κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τα καλάθια του Καλλιώρα και του Χουρδάκη. Οι Phoenix Stars προσπάθησαν να απαντήσουν με τους προσωπικούς πόντους του Νεραντζάκη και του Μουδούρη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 14-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι. Με όμορφες συνεργασίες του Μόκκα και του Στρούζα βρήκαν εύκολους πόντους δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα τους. Οι Stefanina Timberwolves προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Μπουτκόβαλη να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο, αλλά ήταν υπερβολικά μόνος με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρεί τις δύο ομάδες στο 34-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μονομαχίες των δύο ομάδων συνεχίστηκαν, καθώς και οι δύο κυνηγούσαν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πίεση στους αντιπάλους τους με τα μεγάλα τρίποντα του Καλλιώρα και του Μπουτκόβαλη, όμως οι Phoenix Stars απάντησαν με τον Τσιλιπάκο και τον Μουδούρη διαμορφώνοντας το 49-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Stefanina Timberwolves μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση, όπου ο Κλώνος και ο Καλλιώρας βγήκαν μπροστά και έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Phoenix Stars προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Στρούζα, όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 55-58.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Λευτέρης Κλώνος με 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Διονύσης Στρούζας με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Phoenix Stras: Τσιλιπάκος 5(1), Τσώτσος 3(1), Μόκκας 16, Σαμούτηςς 3, Στρούζας 6(2), Νεραντζάκης 12, Μουδούρης 10.

Stefanina Timberwolves: Καλλιώρας 24(3), Μπουτκόβαλης 13(1), Σταλεντζής, Γεροβασιλείου 2, Χουρδάκης (1), Αλβανός, Κυπραίος, Βαχτσεβάνος 2, Δαύρος 4, Κλώνος 6.

Τι μας άρεσε: Οι μονομαχίες των παικτών των δύο ομάδων.