05/04/2022
Promitheas Oldschool - - - - - 48 -
Ball Don't Lie - - - - - 41 -

Νίκη με ανατροπή για Προμηθέα

Σκληρό και όμορφο ήταν το παιχνίδι που έλαβε μέρος το βράδυ της Τρίτης για λογαριασμό της Master League. Πιο συγκεκριμένα, ο Promitheas Old School αναμετρήθηκε με την Ball don’t Lie. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν μπροστά με 33-39 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, αλλά με ένα επιμέρους 15-2 ο Προμηθέας «έκλεψε» την νίκη. 48-41 ήταν το τελικό σκορ!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Promitheas Old School με σύμμαχο το τρίποντο πήρε προβάδισμα 4 πόντων έναντι της Ball Don’t Lie (13-9). Ο Λαζανάς με 5 πόντους διακρίθηκε για τον Promitheas, ενώ ο Παναγιώτης Γασπαράτος με 4 ξεχώρισε για την Ball Don’t Lie.

Στη δεύτερη περίοδο, η BdL με πρωταγωνιστή τον Γεράσιμο Γασπαράτο που σημείωσε 5 πόντους στο διάστημα αυτό, βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι και μείωσε στον πόντο στο ημίχρονο (23-22). Ο Κωνσταντινόπουλος με 4 πόντους ξεχώρισε για την ομάδα του Promitheas.

Στην τρίτη περίοδο, η Ball Don’t Lie πάτησε καλύτερα στο παρκέ από τον αντίπαλό της, βρήκε τους κατάλληλους χώρους και τα κατάλληλα σουτ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6 πόντους (33-39). Ο Γεράσιμος Γασπαράτος με 10 πόντους στο διάστημα της τρίτης περιόδου διακρίθηκε για την ομάδα του, ενώ ο Παναγιώτης Λιόλιος με 4 διακρίθηκε για την ομάδα του Promitheas.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Promitheas Old School βρήκε τον ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών της BdL, οι οποίοι σημείωσαν μόνο 2 πόντους από τις βολές του Χαριτωνίδη, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκηνικό και να πάρει τη δύσκολη νίκη με σκορ 48-41. Το δίδυμο των Λαζανά και Λιόλιου με 5 πόντους ο καθένας, διακρίθηκε για την νικήτρια ομάδα του Promitheas.

Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Αλέξανδρος Λαζανάς με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 28:04 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Γασπάρατος με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ (1-5) σε 29:19 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, ο Promitheas Old School είχε 16/53 σουτ (30,2%), 4/21 τρίποντα (19%), 12/21 βολές (57,1%), 44 ριμπάουντ (9-35), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 10 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 16/69 σουτ (23,2%), 6/30 τρίποντα (20%), 3/15 βολές (20%), 46 ριμπάουντ (17-29), 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη.

Promitheas Old School (Λεονάρδος): Ταπεινός 4 (8 ριμπ), Κωνσταντινόπουλος 6, Λεονάρδος 8, Μπερτσιάς 2 (7 ριμπ), Λιόλιος 14, Λαζανάς 10 (8 ριμπ), Στολάκης 4 (7 ριμπ).

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Χαριτωνίδης 2, Κακαφώνης 5, Μπέλλας, Κομνηνός 6, Γασπάρατος Π. 4, Διονυσόπουλος 2 (10 ριμπ), Αδαμόπουλος 3 (10 ριμπ), Μαθιουδάκης 4 (8 ριμπ), Γασπάρατος Γ. 15.

Τι μας άρεσε: Το σκληρό αλλά παράλληλα «μπασκετικό» παιχνίδι και των 2 ομάδων!