23/10/2023
Phoenix Stars 16 9 21 18 - 64 -
Manchester United BC 17 17 12 11 - 57 -

Νίκη με ανατροπή για τους Phoenix Stars!

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Manchester United BC όπου με τις όμορφες συνεργασίες του Χριστοφίδη και του Μανδάνη πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι Phoenix Stars απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Δημητριάδη και του Τσώτσου διαμορφώνοντας το 16-17.

Οι Manchester United BC ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και με τον Σανκαρέ να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα έκαναν ένα μικρό σερί ανεβάζοντας την διαφορά. Οι Phoenix Stars βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Οργαντζή και του Παλαμίδα, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 25-34.

Στην τρίτη περίοδο οι Phoenix Stars έκαναν την αντεπίθεση τους, βελτίωσαν την άμυνα τους και με τον Δημητριάδη, τον Τζουβάρα και τον Παλαμίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Οι Manchester United BC παρά τις προσπάθειες του Κωνσταντίνου Καρακώστα και του Χριστοφίδη έκλεισαν την περίοδο στο εύθραυστο 46-46.

Στην τέταρτη  περίοδο οι Phoenix Stars συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτιαξαν μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι Manchester United BC προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Σανκαρέ, όμως η κόπωση έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 64-57.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Τζουβάρας με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Manchester United BC ξεχώρισε ο Μουσταφά Σανκαρέ με 21 πόντους, 17 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Phoenix Stars: Δημητριάδης 21(4), Τσώτσος 6, Τζουβάρας 21(1), Δέλκος, Οργαντζής 3, Γιαννακουδάκης, Δουλγερίδης, Παλαμίδης 13.

Manchester United BC: Κ. Καρακώστας 5(1), Χριστοφίδης 15(3), Βασιλειάδης 2, Αφεντουλίδης 4, Μανδάνης 10, Α. Καρακώστας, Λιολιόπουλος, Δήμου, Σανκαρέ 21.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Phoenix Stars στο δεύτερο ημιχρονο.