24/06/2020
Sacatemento Kings 10 8 12 16 - 46 -
ReTirees 7 25 14 15 - 61 -

Νίκη με άρωμα playoff για τους ReTirees!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες στον Κολωνό οι ReTirees, καθώς για την 25η αγωνιστική της Elite League κέρδισαν εύκολα τους Sacatemento Kings με 46-61 και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού για την μάχη των play-off!

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Sacatemento Kings να προηγούνται με 10-7, χάρη σε 4 πόντους του Νικολόπουλου, τρίποντο του Ιατρού και 3 πόντους του Βαρβατάκου. Ο Γιαμαίος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Δεδούσης.

Στην δεύτερη περίοδο οι ReTirees έβαλαν μπρος τις μηχανές τους και με τους Πλεξουσάκη (9π), Κατιάκο (5π), Χατούνογλου (4π) και Στόλη (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 18-32. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι, με τον Μιχαλακάκο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Συνταξιούχοι διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 30-46, μετά από 7 νέους πόντους του Κατιάκου και 5 του Τσαντζαλή. Την ομάδα του Νίκου Σιάννα κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Τσιρίδης και Βαρβατάκος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 30-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κουσούλη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Πλεξουσάκη (8π) και Δεδούση (3π), έφτασε στην εύκολη νίκη με 46-61. Για τους “Βασιλιάδες” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Πάλλης, Μιχαλακάκος και Τσιρίδης με 4 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 15/37 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 24/53 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Sacatemento Kings ο Μιχαλακάκος με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των ReTirees ο Πλεξουσάκης με 17 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 7/11 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Sacatemento Kings (Σιάννας Ν.): Καραγιαννάκης 2, Τσιρίδης 10 (1), Βαρβατάκος 9, Νικολόπουλος 4 (1), Σιάννας Γ., Κουλούρης 2, Ιατρού 5 (1), Πάλλης 4, Μιχαλακάκος 10

ReTirees (Κουσούλης): Πλεξουσάκης 17, Σαρρής 2, Σακαράκης, Αντωνόπουλος, Γιαμαίος 6, Κατιάκος 13, Τσαντζαλής 7 (1), Στόλης 5, Χατούνογλου 6, Δεδούσης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των ReTirees από το δεύτερο δεκάλεπτο!