26/05/2023
Grava Thunders 16 13 7 11 - 47 -
Optimus Priamus 14 12 11 15 - 52 -

Νίκη με άρωμα playoff για τον "Πρίαμο"!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Άγιο Νικόλαο ο Optimus Priamus, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Summer Development League κέρδισε τους Grava Thunders με 47-52 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Grava Thunders να προηγούνται με 16-14, χάρη σε δύο τρίποντα του Σουλτάτου, 4 πόντους του Αγαλόπουλου και 4 του Καραμούζα. Ο Σκουτέρης με δύο τρίποντα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Καλτσάκας, Παπαδάκος, Μανιάς και Σανδάλης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Optimus Priamus ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με ηγέτη τον Χατούνογλου με 8 πόντους, προσπέρασε με 16-24, τρέχοντας ένα 14-0 σερί. Κάπου εκεί η παρέα του Ντούρμα ξύπνησε και με προσωπικό show του Καραμούζα με 10 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 29-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αντωνουσάκη έσφιξε την άμυνά του και με 5 νέους πόντους του Μανιά και 4 του Χατούνογλου, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 36-37. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τους Βρεττάκο, Σιγάλα και Καραμούζα να βρίσκουν στόχο. Σκορ τρίτης περιόδου 36-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο πλευρές τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τον Optimus Priamus να επικρατεί τελικά με 47-52, έπειτα από 8 πόντους του Καλτσάκα. Για τους Grava Thunders στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καραμούζας και Βρεττάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 13/30 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 18/48 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Grava Thunders ο Καραμούζας με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 8/15 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp του Optimus Priamus ο Μανιάς με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 4/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Grava Thunders (Ντούρμας): Καραμούζας 21, Αγαλόπουλος 4, Βρεττάκος 8 (1), Καμουτσής, Μάντζαρης, Ντούρμας, Σουλτάτος 9 (2),  Σιγάλας 3, Τσιμπίδης 2

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 2, Καλτσάκας 10, Μανιάς 11, Νομικός, Σανδάλης 2, Παπαδάκος 4, Σκουτέρης 9 (2), Χατούνογλου 14

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!