18/02/2024
Kill Beer 17 20 12 22 - 71 -
Alepoudiarides BC 8 14 18 10 - 50 -

Νίκη Με άρωμα "Ζύθου"

Οι δύο ομάδες, παρά τις απουσίες τους χάρισαν θέαμα και όμορφο μπάσκετ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια εύκολη νίκη με σκορ 71-50.

Στα του παιχνιδιού, οι Kill Beer μπήκανε αποφασισμένοι από την αρχή του αγώνα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με πρωταγωνιστές Ναλμπαντούδη και Τσελίκη, τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με διαφορά 9 πόντων, με σκορ 17-8.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους και μοίρασαν τρία μπλοκ, με 2 να ανήκουν στον Χατζηαντωνιάδη και 1 στον Παυλάκο. Οι γηπεδούχοι δεν πτοηθήκαν και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 37-22 υπερ τους. Διακριθέντας για τους Alepoudiarides στο πρώτο μισό ο Χατζηαντωνιάδης με 11 πόντους και 3 μπλόκ .Για τους γηπεδούχους την διαφορά έκαναν ο Τσελίκης με 13 πόντους και ο Μπογέας με 12.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγώνα . Με τον Παυλάκο να κάνει εξαιρετικό δεκάλεπτο, σκοράροντας 10 πόντους και με το δίδυμο Βιολιδάκη και Φραντζολά να σκοράρει από 3 ο καθένας, οι Alepoudiarides έριξαν  την διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 9(49-40). Οι γηπεδούχοι στάθηκαν αρκετά άστοχοι την περίοδο αυτή, αλλά χάρις τους 9 πόντους του Μπογέα διατήρησαν την διαφορά τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κούραση επηρέασε τους φιλοξενούμενους και η Kill Beer αποφασισμένη πήρε την σημαντική  νίκη με σκορ 71-50. Το δρόμο οδήγησε ο Παντελόπουλος με 10 πόντους στην τελευταία περίοδο, με τον Τσελίκη να ακολουθεί με 8.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αρχηγός της Kill Beer, Ιωάννης Παντελόπουλος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα . Για τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Δημήτριος Χατζηαντωνιάδης  με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Οι νικητές είχαν 7/9  βολές, 20/46 δίποντα και 8/29 τρίποντα, μάζεψαν 50  ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι  είχαν 1/1  βολές, 17/41 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, μοίρασαν 4 μπλοκ ,έκαναν 7 κλεψίματα και  12  λάθη.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γκούνας 2, Μπογέας 23, Παντελόπουλος 14, Τσελίκης 23, Γεωργιόπουλος, Κοτσομύτης 3, Ναλμπαντούδης 6.

Alepoudiarides (Φραντζολάς): Βιολιδάκης 3, Κάλλης 8, Παυλάκος Γ. 12, Φραντζολάς 7, Χατζηαντωνιάδης 15,Τζίωτης, Χατζηδημητρίου  5

Τι μας άρεσε: Το ευχάριστο κλίμα και οι καλές σχέσεις των δύο ομάδων!