01/04/2023
Kill Beer 18 21 32 24 - 95 -
Kavlanta Hawks 18 27 25 16 - 86 -

Νίκη με ασταμάτητο Αποστολόπουλο!

Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι και με τον Αποστολόπουλο να κάνει τρομερά πράγματα, πετυχαίνοντας 41 πόντους και κατεβάζοντας 25 ριμπάουντ συνολικά στο ματς, η Kill Beer πήρε τη νίκη με 95-86 επί των Kavlanta Hawks. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, αλλά μόλις η Kill Beer πάτησε «γκάζι» στο τέταρτο δεκάλεπτο τους ανάγκασε στην 8η ήττα τους (15-8), ενώ εκείνη ανέβηκε στο 21-3.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος από το πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 12-7 και τον Αποστολόπουλο να δείχνει πως έχει μπει με άγριες διαθέσεις. Λιώδης και Σοφούλης βρήκαν λύσεις για τους Hawks, οι οποίοι έκαναν το προσπέρασμα (12-15), όμως ο Αποστολόπουλος έδειχνε ασταμάτητος κοντά στην ρακέτα και η Kill Beer πέρασε ξανά μπροστά με 16-15. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τους Τζώρτζη και Σοφούλη, αλλά και πάλι δεν άργησε να έρθει η ισοφάριση για το 27-27. Ο Σοφούλης είχε πάρει μπρος για τα καλά στα μέσα της περιόδου και οι Kavlanta Hawks έφτασαν στο +10 (32-42). Ο Αποστολόπουλος, τότε, ανέλαβε δράση ξανά για την Kill Beer και μέχρι την ανάπαυλα είχε μειώσει σε 39-45.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην ανατροπή με τον Αποστολόπουλο να γράφει το 54-52. Η Kill Beer δεν έριξε το ρυθμό της και ξέφυγε στο +10 με το σκορ να γράφει 62-52. Ο Σοφούλης, όμως, δεν ήταν διατεθειμένος να τα παρατήσει εύκολα, οι Hawks εκμεταλλεύτηκαν το ανοιχτό γήπεδο και έφεραν «τούμπα» το ματς (66-67). Ο Τσελίκης πήρε πόντους από τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και έτσι η Kill Beer έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 71-70.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ταχύτητα τους και τον ρυθμό γενικότερα και πήραν μία απόσταση ασφαλείας (83-75). Τσελίκης και Αποστολόπουλος κρατούσαν την ομάδα τους σε θέση οδηγού (86-77) και η Kill Beer έδειχνε να ελέγχει το ματς. Λίγα λεπτά πριν το τέλος, οι Τσοκαντάς και Τσελίκης πήγαν το σκορ στο 93-81 και έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες των Kavlanta Hawks. Κάπως έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Kill Beer να πανηγυρίζει τη νίκη της με 95-86.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Φώτιος Αποστολόπουλος με 41 πόντους, 4 ασίστ και 25 ριμπάουντ. Ο Θάνος Σοφούλης ξεχώρισε από την πλευρά των Kavlanta Hawks καθώς πέτυχε 46 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 3 ριμπάουντ.

Η Kill Beer είχε 36/64 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 55 ριμπάουντ και 23 ασίστ. Παράλληλα είχε 4 κλεψίματα και 7 λάθη. Οι Kavlanta Hawks μέτρησαν 20/48 δίποντα, 9/38 τρίποντα, 19/30 βολές, 43 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Αποστολόπουλος 41(25ρ.), Αράπογλου, Γεωργιόπουλος, Γκούνας, Καρέλος 6(5ρ.), Καραδημητρίου 2(2ρ.), Κουτσιούκης 2(4ρ.), Ναλμπαντούδης 6(5ρ.), Σαλονίκας, Τουργέλης, Τσελίκης 31(4ρ.), Τσοκαντάς 7(2ρ.)

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Αλεβίζος, Ασημακόπουλος 3(4ρ.), Λιώδης 5(5ρ.), Παπαδημητρόπουλος 7(4ρ.), Πεντάρης 2(4ρ.), Σοφούλης 46(3ρ.), Τζώρτζης 23(21ρ.)

Τι μας άρεσε:Η τρομερή εμφάνιση του Αποστολόπουλου.