21/09/2024
Sintrim Team 19 22 22 22 - 85 -
Κουκουβάγιες BC 11 4 13 7 - 35 -

Νίκη με ευρεία διαφορά για την Sintrim Team

Δυνατά μπηκαν στο παιχνίδι τα Σιντριμμια που πολύ νωρίς προηγήθηκαν με 7-0 και λίγο αργότερα με 9-0 με οαλαθι του Λιατσικου. Με την συμπλήρωση 6 λεπτών στην πρώτη περίοδο ο Ελευθεριάδης έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του (11-1). Οι Κουκουβαγιες αφυπνιστηκαν και μειωσαν σε 13-9 αλλά η ωραία κυκλοφορία της μπάλας των γηπεδούχων στην επίθεση οδήγησαν τα Συντρίμμια στο +8 στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-11)

Με την τετράδα Μήτσα, Καζαντζή,Λιβέρη και Σαλαβάτη σε μεγάλα κέφια οι γηπεδούχοι έχτισαν μια ικανοποιητική διαφορά στα μέσα της δεύτερης περιόδου (34-14). Με σωστή αμυντική λειτουργία οι Sintrim Team έτρεξε ένα ακόμα 7-1 για να κλείσει το ημίχρονο με την διαφορά στο +26 και το σκορ στο 41-15

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχαμε αλλαγή σκηνικού με τις Κουκουβαγιες να φαίνονται ανήμπορες να ακολουθήσουν στον ρυθμό των Sintrim. Η διαφορά έφτασε στα μισά της περιόδου το +31(54-23) κάνοντας τον αγώνα παράσταση για έναν ρόλο. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό κυρίως αμυντικά τα Συντρίμμια έκλεισαν την τριτη περίοδο προηγούμενοι με διαφορά 35 πόντων (63-28).

Διαδικαστικου χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος με τις δύο ομάδες να μοιράζουν τον χρόνο συμμετοχής καθώς το τελικό σκορ είχε επί της ουσίας κριθεί. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πολύ ωραίες φάσεις στο ανοικτό γήπεδο και με την νίκη τους αυτή φάνηκε ότι βρίσκονται σε πολύ καλό ρυθμό ενόψει των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων για το Πρωτάθλημα

Novibet #MVP ο Αιμίλιος Μήτσας που σημείωσε double-double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ

Από τους ηττημένους διασώθηκε ο Γιώργος Εφραιμίδης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ

Sintrim Team: Ελευθεριάδης Γ. 4,Ελευθεριάδης Α. 4,Καζαντζής 14(1),Λιατσικος 4,Λιβέρης Α. 8, Λιβέρης Χ.10(1),Μήτσας 15(1),Σαλαβάτης 10,Τουρόγλου 4,Τσιοτρας Α.,Τσιοτρας Δ. 6,Χονδρογιωργης 6,

Κουκουβαγιες BC Shtika, Αραμπατζής 3(1),Γκιουλομίδης, Εφραιμιδης 13, Καραθεοδωρου 3(1), Μουταλίδης 7(1),Μπουτσικας Π. 6(2), Μπουτσικας Χ. 2, Ουζούνης 1