29/01/2024
Emporio Armani 28 18 11 9 - 66 -
Akarnania Warriors 16 14 15 9 - 54 -

Νίκη με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για την Emporio Armani

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, πήραν νωρίς διψήφια διαφορά και ευστοχώντας σε 6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν στο φινάλε της με 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Emporio Armani συνέχισε στον ίδιο ρυθμό έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 20 πόντους και είχε προβάδισμα 16 πόντων στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +22, όμως οι Akarnania Warriors απάντησαν στο φινάλε με σερί 10 - 0 μειώνοντας στους 12 στο 30ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 9 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως στη συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και η διαφορά παρέμεινε στα όρια των 10 πόντων, με την Emporio Armani να φτάνει στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βασίλης Θεοφάνης με 15 πόντους και ακολούθησαν ο Θωμάς Αγγέλης με 11, ο Φίλιππος Δάρλας με 11 και ο Betsson MVP Χρήστος Τασιούλης με 11 πόντους και double double, καθώς μάζεψε και 17 ριμπάουντ.
Για τους Akarnania Warriors πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 21 πόντους, ενώ 10 σημείωσε ο Πάνος Κυριαζής.

Τι μας άρεσε. Η Emporio Armani είχε εκπληκτική ευστοχία στα τρίποντα στα πρώτα λεπτά και αυτό ήταν το στοιχείο που την έφερε στη νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν τρομερά άστοχες και το παιχνίδι έχασε το ενδιαφέρον του.

EMPORIO ARMANI (Νίκος Σβίγγος): Αγγέλης 11(3), Δάρλας Φ. 11(1), Δάρλας Α. 3(1), Θεοφάνης 15(5), Κάππας 5, Κοκοτός 6, Σβίγγος 1, Τασιούλης Χ. 11 , Τασιούλης Ι. 3(1), Τρίκας.

AKARNANIA WARRIORS (Χρήστος Τσάσσης): Αντωνιάδης 4, Δρακούσης 8(1), Κυριαζής 10(2), Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος, Πετρέκας, Τσαμάκης 9(2), Τσάσσης 21(1), Χριστογιάννης 2.