07/10/2021
Αμφιδέξιοι 9 10 15 11 - 45 -
Lobsters BC 14 7 14 11 - 46 -

Νίκη με Φελλά οι Lobsters!

Οι Lobsters κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη τους νίκη για τον 26ο όμιλο του Basketaki Cup απέναντι στους Αμφιδέξιους με 45 – 46, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι Lobsters οδηγούσαν την κούρσα στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Φελλά να βγαίνει μπροστά με 9 πόντους και τον Μπίλια να ακολουθεί με ένα τρίποντο, ενώ για τους Αμφιδέξιους, Παπαδόπουλος με 5 και Φωτόπουλος, Ρίζος από ένα καλάθι διαμόρφωναν το 9 – 14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθια από Ραχμάν και Φελλά για τους φιλοξενούμενους και τους Αμφιδέξιους να απαντούν με δίποντο του Φωτόπουλου και τρίποντο του Ρίζου (14 – 18). Στη συνέχεια οι Lobsters πέτυχαν ένα καλάθι με τον Τρέντσιο για να έρθουν Ρίζος με νέο τρίποντο και Φωτόπουλος από κοντά να διαμορφώσουν το 19-21 σκορ ημιχρόνου.

Οι Lobsters ήταν καυτοί στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με τρία τρίποντα από Φελλά, Γεωργίου και Koντάκο άνοιγαν την διαφορά , με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τρίποντο του Ρίζου και καλάθια από Τζαβέλλα και Μάιπα(25-33). Στη συνέχεια οι προπορευόμενοι κόλλησαν στην επίθεση βάζοντας μόνο ένα καλάθι με τον Μπίλια, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν στον πόντο με 4 του Παπαδόπουλου, καλάθι του Ρίζου και γκολ φάουλ του Κλάδη(34-35).

Η μάχη κρατούσε καλά και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι σε απόσταση αναπνοής. Οι Αμφιδέξιοι προσπαθούσαν να γυρίσουν υπέρ τους το ματς με τους Μάιπα(4) και Παπαδόπουλο(4) να βγαίνουν μπροστά, αλλά η ομάδα του Ραχμάν με τον Τρέντσιο να βάζει 6 πόντους, τον Φελλά ένα ακόμα τρίποντο και τον Kοντάκο μεγάλο καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, επικράτησε με 45-46!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ευστράτιος Φελλάς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τζαβέλλας 2 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 16 / 57 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Lobsters είχαν 12 / 35 δίποντα, 6 / 32 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Αμφιδέξιοι (Ρίζος): Φωτόπουλος 6, Κλάδης 3(7ρ.), Τζαβέλλας 2 (16ρ.), Μάιπας 57, Παπαδόπουλος 13 (7ρ.), Ρίζος 16(8ρ.).

Lobsters (Ραχμάν): Φελλάς 19 (8ρ.)Λιαράκος, Γεωργίου 3, Κοντάκος 5 (8ρ.), Τρεντσιος 10(11ρ,5ας.),Αποστολάκος, Μπίλιας 5(7ρ.),Ραχμάν 4

Τι μας άρεσε: Το αμφίρροπο φινάλε της αναμέτρησης.